https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Dovolenka Tunisko

Tunisko je malebný štát v Severnej Afrike, ktorý je svojou rozlohou asi dvakrát väčšie ako Česká republika. V Tunisku je tou pravou exotickú krajín, plnú arabských nápisov, vždy veselých ľudí, ktorí nikam nespecham, pusto a rozpálenom Saharu alebo nádherné romantické pláže, ktoré obmýva Stredozemné more.


Tunisko bohužiaľ nepatrí medzi príliš farbami hýřící krajiny. Nenájdete tu príliš zelene, všetko je ako by sivasto až svetlohnedé, miestne domy sú bíle s modrými, ale aj rôznofarebnými okeními rámy a pre turistov tak zostáva najväčším lákadlom púšť Sahara, biele pláže a miestne pamiatky. Väčšina cestovateľov je uchvácena miestnej melodickú a príjemnou hudbou, ktorá v žiadnom prípade nie je monotono.

Tuniskej hotely sú dnes prakticky všetky na európskom štandarde, čomu zodpovedajú aj ceny, ktoré sú prakticky rovnaké ako u nás. Úradným jazykom je francúzština a spisovej arabčina. V mestách a turistických destináciách sa dohovoríte celkom bez problémov anglicky alebo nemecky, ale na tržniciach sa odporúča hovoriť česky, prípadne lámaný angličtinu alebo nemčinu - miestne obchodníci Vám potom ponúknu lepšie ceny ako "kapitalistům".

Tento malebný africký štát patrí medzi islamskej krajiny, ale stále víc podliehajúcim európskemu vplyvu. Dnes už mladosti Tunisanov nevenuje toľko času a pozornosti náboženstvo, ako je tomu v iných arabských krajinách. Ani mladých tuniské ženy už dnes nechodí zahalená a nie je tu povolená polygamii (mnohoženství).

Podnebie v Tunisku je stredomorské subtropické. Letá sú tu veľmi teplé s teplotami, ktoré v najteplejších mesiacoch väčšinou presahujú 40 ° C. Na jeseň, teda začiatkom septembra potom teploty klesnú na 30-35 ° C, ale sú aj dni keď je teplota vzduchu pouhých 26 ° C. Teplota mora je konstatny a relatívne vysoká, okolo 30 - 33 ° C. V oblasti Cap Bon prší relatívne častejšie ako v stredu Tuniska, povětšinou však padajú dažďové zrážky v noci. V Tunisku začína obdobie dažďov cca od konca januára a trvá do konca marca. Apríl je veterným mesiacom, kedy cez územie Tuniska prechádza Mistrál. Ideálnymi mesiacmi na exotickej dovolenky v Tunisku je obdobie medzi júnom a novembrom, kedy sa teploty pohybujú okolo 27-35 ° C. Ak Vám takto tropické teploty nerobia príliš dobre, potom je idelním obdobím na dovolenke v Tunisku september a október, kedy teploty kolísajú 23-28 ° C.Zvětšit mapu

Moře, pláže, atrakcie

Stredozemné more je v dopoludňajších hodinách, pri pobreží Tuniska klidné. Popoludní bývajú väčšinou menšie vlny, asi tak 30 - 50ti centimetrové.

Všetky pláže sú piesčité, široké medzi 20 až 50 metrov a dlhé bývajú aj niekoľko kilometrov. Miestne Stredozemné more má průračně čistú vodu, piesočnaté dno s pozvoľným vstupom do vody. Hlbšia vody bývajú až tak 30 až 40 metrov od pláže.

Pri mori sa nachádza veľké množstvo turistických atrakcií. Medzi najpopulárnejšie patrí jazda za motorovým člnom na nafukovacím "banánu" (stojí cca 8 USD), na pneumatike (8USD), na lyžiach (12USD) a alebo rokov na taženém padáku za 20USD. Jazda na motorovom člne alebo vodnom skútri stojí asi 10-20USD za 20 minút ježdění.