https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Borneo-dovolenka-info

Ostrov Borneo je svojou rozlohou tretím najväčším ostrovom na svete a nachádza sa v centre juhovýchodnej Ázie. Na tomto malebnom exotickom ostrove je svetovo unikátny jeho delenie medzi tri štáty, ktoré nie je nikde inde na svete. O Berneo sa delí Indonézia , Malajzia a štát Brunej. Pre indonésany je Borneo známe ako ostrov " Kalimantan ", ale väčšina sveta ho pozná ako Borneo. Ak teda hľadáte indonézskou časť ostrova Borneo, použite pre hľadanie skôr výraz Kalimantan . Brunej je najbohatším štátom, ktorý má svoje územie na ostrove Borneo-Kalimantan .
Borneo je pokryté prevažne pralesom, ktorý je domovom mnohých jedinečných druhov fauny a flóry. Borneo je cestovatele považovaný za vôbec najkrajšie ostrov vo východnej časti Malajzie. Ostrov Bornoeo poskytuje okrem tropické džungľa aj malebné exotické pláže pokryté bělostným pískem, rozprávkovej mora a prekrásne koralové útesy .
Medzi najväčšie prírodné zaujímavosti patrí okrem miestnej džungľa aj veľmi populárne a zozsáhlé jaskýň systémy. V jaskyni zvanej Clearwater sa nachádza tok jednej z najdlhšie podvodná riek na svete. Jaskyne Deer , boli do nedávna považované za najväčšie priechodná jaskyne na svete. Zároveň je jaskyne Deer domovom viac než troch miliónov netopierov a ich nahromadený trus (guáno) je v niektorých miestach až 100 metrov vysoký.

Základné fakty a údaje o Borneu:
Umiestnenie: Juhovýchodná Ázia
Súradnice: 1 ° severnej šírky a 114 ° východnej dĺžky
Archipelago: súostrovie Veľkých Sund
Rozloha: 743.330 km 2
Najvyšší vrchol: hora Kinabalu - 4095 mnm
Štáty ktoré sa delia o Borneo:
- Brunej s okresmi Belait, Temburong, Tutong, Brunej a Muara
- Indonézia a jej provincie: Západné, stredné a východné Borneo (West Kalimantan)
- Malajzia tu má dva hlavné turistické štáty Sabah a Sarawak


Zvětšit mapu

Na západe od Borneo sa nachádza Malajský poloostrov a kúsok je to aj na ostrov Sumatra. Na juh od Borneo narazíte na slávny ostrov Jáva a na východe nemenej známi ostrov Sulawesi . Velice exotické Filipíny sú severovýchodným smerom od Kalimantan. Nejvyším bodom ostrova Borneo, ale aj celej Malajzia je vrchol Mount Kinabalu s výškou 4095 metrov nad morom.