https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Keňa

Keňa ponúka tú skutočnú Afriku v tom pravom slova zmysle. V kenn nájdete tú pravú exotickú prírodu, v ktorej voľne pobíhají nádherná divoká zvieratá a ponúkne tým tú pravú atmosféru dobrodtužství uprostred divočiny. Keňa je nádherná krajina, ktorá leží priamo na rovníka a môže sa pochváliť fascinujúci a mnohokrát aj takřkla nedotknutou prírodou, ktorú by ste inde na svete len ťažko hľadali.


Kenské republika sa rýchlo spamätala s problémami a nestabilnou politickou situáciou na konci 20. storočia a to hlavne vďaka svojej turistickej a exotické výnimočnosti. Tento pokles prílevu turistov do Kene, zaznamenaný na konci 20. storočia netrval príliš dlho a dnes sa Keňa opäť vyšvyhla na výslní záujmu zahraničných turistov, cestovateľov a dobrodruhov. Táto exotická africká krajina, ktorá je od ČR vzdialená niekoľko tisíc kilometrov má však určité pravidlá správania a zvyky, ktoré by mal každý návštevník kvôli svojej vlastnej bezpečnosti poznať a dodržiavať.Keď si Európan povie meno Keňa , automaticky si túto juho-africkú krajinu spojí s exotickým pojmom SAFARI . Keňa ponúka pre Európana fascinujúca a širokej africké pláně , po ktorých honosne nosia svoje ohromná tela rozvážne sloni, okolo ktorých prebieha stádo divých antilop, ktoré je prenasledovaná vládcom savany, levom. Túto rozprávkovú scenériu dotvára ďalšie tisíce živočíšnych a rostliných druhov, ktorým nepochybne dominuje vysoké a ladné žirafy, okusující košaté akácie. Všetky tieto aspekty, ktorých je Keňa plná sú len zlomkom toho, čo návšteva tejto exotickej krajiny ponúka bežnému smrteľníkov.Blízke


Pojem Safari je hlavným lákadlom, ktoré pritiahne do Kene ročne milión turistov. Safari zhmotňuje 35 Kenské národných parkov a rezervácií z ktorých najznámejšími sú park Masai Mara, Amboseli, Tsavo a mnoho ďalších . Tieto svetovo unikátne prírodné parky a rezervácie sú domovom tisícovky živočíšnych druhov akými sú zebry, žirafy, niekoľko desiatok druhov antilop, slony, byvoly, levy, nosorožce alebo divé Leopardi. Medzi tie nejúchvatnější podívaná na svete patrí putovanie jedného a pol milióna pakoňů z oblasti Serengeti v Tanzánii do národného parku Maasai Mara . Miestne parky ponúkajú aj úchvatnej podívaná pre ornitology. V parkoch sa pohybujú tisícové kŕdle plameniak, ktorí z diaľky pripomínajú obrovské a rozbúrenom ružové mora.


Niektoré prírodné parky a rezervácie vybudovali na svojich územiach náučné turistické chodníky, na ktorých si prídu na svoje milovníci pěší turistiky, ktorým sa tak naskytne unikátny možnosť spoznať africkú prírodu naozaj z blízka. Navštíviť môžete potrebné útrob dažďového pralesa s rozprávkovo malebnou a predovšetkým nevšedne exotickou flórou a faunou. V dažďových pralesoch môžete stretnúť, predovšetkým opice, nádherné pestro sfarbené vtáky alebo naprosot úchvatné tropické motýle.


Keňa hoci je skutočným africkým rajom pre milovníkov safari, v posledných rokoch stále viac priťahuje turistov aj svojimi unikátnymi prírodnými krásami. Jednou z najnavštevovanejších oblastí, je najvyšší vrchol na území Kenské republiky - hora Mount Kenya , ktorá je druhou najvyššou horou na Africkom kontinente, a je zároveň symbolom celej Keni. Táto dnes už vyhasla sopka ční do nadmorskej výšky 5200 metrov a jej vrcholy sú večne pokryté snehom a ľadom. Sneh a ľad, ktorý pokrýva vrchol Mount Kenya je v Vďaka polohe takmer na rovníku obdivuhodným úkazom, ktorý v miestnych domorodcov vždy vzbudzoval rešpekt a vieru v jej tajomnú moc. Ďalším miestom, ktoré patrí do záujmu turistov je východoafrický priekopa s mnohými vyhaslými sopkami a nádhernými jazerami alebo sopečný masív Mount Elgon, ktorý dnes býva cieľom turistických výprav. V Keni sa nachádza aj veľké množstvo jazier a jej územie čiastočne siaha aj na Viktóriinom jazero , ktoré je najväčším jazerom Afriky. Ďalšími jazerami, ktorá stojí za zmienku sú jazera Turkana, Nakuru, Bogoria alebo Baringo .


Keňa je štátom z bohatou kultúrnou históriou a turistom ponúka mnoho veľmi zaujímavých lokalít. Medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky patrí ruiny GEDI , ktoré sa rozkladajú na celom pobreží Kene. Ruiny GEDI sú pozostatky zaniklého svahilského mesta zo 13. storočia a pred zrakmi okolí sú ukryté v džungli. Tým pravým keňským unikátom je oblasť východoafrického příkopu, ktorá JHe tiež označovaná za "kolísku ľudstva" . Tieto doměnka potvrdzujú miestnej nálezy ľudských koster pôvodných obyvateľov krajiny, z ktorých ta najstarší pochádza z obdobia pred 2,5 milióna.


Ďalším nezapomnutelným zážitkom je pre každého cestovateľa zoznámenie s tradičnou kultúrou miestnych kmeňov. Pozornosť vzbudzuje najmä kmeň hrdosť kočovných Masajů. Kenské kmeň Masajů , je známy vďaka brož z farebných korálikov, ktoré zdobia tela členov kmeňa. Masajové sa živý tradičným nápojom z kravského mlieka a krvi a jeho bojovníci si dokazujú svoju silu už od nepamäti pri súbojoch sa lvi.


To najlepšie čo Kenské republika turistom ponúka je nádherné exotické pobreží Indického oceánu. Ak teda nie ste milovníkom safari, divokej prírody a ani vás netáhnou predstava vysokohorských výstupov a peších túr, práve pre Vás je tu Kenské pobreží indického oceánu. Na pobreží nájdete tie pravé exotickej oázy pokoja, ktoré dovolia relaxovať a vychutnať si dovolenku pri mori s teplotou okolo 27 stupňov. Na pobreží Indického oceánu nájdete rozprávkovo-exotické biele piesočné pláže, nádherné azurové mora a prekrásne okolie, ktoré v človeku zanechá nádherné spomienky na zvyšok života. Kenské pobrežie poskytuje neobyčajnú, špecifickú atmosféru. Táto magická atmosfére priťahuje na Kenské pobreží stále viac turistov, ktorí ocenia bohatú ponuku služieb a atrakcií. Miestne mora je plné nádherných koralových útesov, ktoré sú skutočným rajom pre milovníkov šnorchlovania alebo potápania.


V Keni vznikli počas minulých rokov aj podmorské národné parky, ktoré majú zabezpečiť ochranu nádherných krehkých koralových útesov a ich obyvateľov. taký to podmorský národný park nájdete napríklad vo Watamu alebo Malindi . Oblasť je vyhľadávaná aj športovými rybármi z celého sveta.


Už tradične najnavštevovanejšie lokality na pobreží je starobylé ostrovné mesto lamu . Mesto je výjmečně svoju orientálnou architektúrou a oplýva prapodivným kouzlem s neopakovateľnou atmosférou.
Zvětšit mapu

Keňa je malebným africkým štátom, ktorý má rozhodne čo ponúknuť. Kenské republika ponúka široké spektrum turistických možností z ktorých si vyberie naozaj každý. Naozaj veľkým lákadlom Kene je možnosť spojenia dobrodružného exotického safari s pokojným oddychom na plážach omývaných indickým oceánom, ktorý je plný exotických rýb a koralových útesov, namáhavú výpravu do džungle alebo vysokohorskú turistiku.Keňa má vynikajúce klimatické podmienky, ktoré sú pre turistov najpríjemnejšie v období od júla do októbra a po tej v období od decembra do januára, kedy ale bohužiaľ zároveň vrcholí nápor turistov.


Kenské republika očarila aj spisovateľa Ernesta Hemmingwaye , ktorý v tejto krásnej krajine okrem rybaření preskúmal aj miestne vnútrozemia a savany a svoje fascinujúce zážitky potom vypráví vo svojich príbehoch. V Keni sa natáčal aj niekoľkých Oscary ověnčený film "Spomienky na Afriku" s Meryl Streepová a Robert Redford a vznikol tu aj dojemné príbeh lvice Elsy , ktorý sa stal symbolom snahy ľudí o návrat zvierat späť do divočiny.


Keňa učaroval aj českým cestovateľov zvučných mien ako boli páni Zikmund a Hanzelka alebo odborník na africké zvieratá Josef Vágner.