https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Salvador

Geografia

Salvador tiež Salvádor alebo Salvador je názov malinkaté exotické krajiny a výraz slová Salvador v španielčine znamená "Spasitel". Salvador je malebný prímorský štát, s tropickým podnebím, ktorý sa rozkladá v Strednej Amerike pri pobreží Pacifiku. Na severozápedě susedí táto malebná exotická republika so štátom Guatemala a na severovýchode so štátom Honduras, jeho brehy omývajú vody Tichého oceánu, z juhu lemuje 20-30 km široká pobrežná nížina.

Územie Salvádora je veľké približne ako Morava a so svojimi 5,8 miliónmi obyvateľov je tu najvyššia hustota obyvateľstva na celom americkom kontinente. Najvyšší bod Salvádora je masív Cerro el Pito so svojimi 2834 metrami nad hladinou mora, ktorý ční k nebesiam neďaleko honduraskej hraníc. Územie Salvádora je tvorené prevažne sopečnými pohoriami, väčšina sopiek je však vyhasla, ale na juhu krajiny sa môžete aj dnes stretnúť s ešte činnými vulkány.Štátne zriadenie: republika na čele s prezidentom Antonio Saca González (od 1. júna 2004)
Hlavné mesto: San Salvador (S aglomerácií 2 224 000 obyvateľov)
Celková rozloha: 21 040 km2a z toho 2% predstavujú vodné plochy
Najvyšší bod: Cerro El pital (2 730 mnm)
Najdlhšia rieka: Lempa (350 km)
Počet obyvateľov: 5 744 113 (2007)
Hustota obyvateľstva: 273 obyvateľa na km2
Časové pásmo: -8hod.
Jazyk: španielsky (úradný), nahuatl
Mena: americký dolár (USD)
Rasové a národnostné zloženie: mestiço (89%), Indiáni (10%), belosi (1%)
Náboženstvo: rímskokatolícke (92%), evanjelické (8%)
Urbanistika: 45,1%
Gramotnosť: 71,5%

Salvador vyhlásil svoju samostatnosť na španielskej kolónii 15. septembra 1821 a 2. februára 1841 vystúpil Salvador i zo spoločenstva Spojených stredoamerických provincií.


Salvador je najmenšia a najhustejšie osídlený štát v celej Strednej Amerike. Táto malebná exotická krajina je tiež centrom leteckej dopravy v Strednej Amerike a svoje medzipristátí tu majú lety do severoamerických miest ako Atlanta, Dallas, Houston, Los Angeles, Miami, New York a nebo třeba San Francisco.
Zvětšit mapu

Hospodárstvo

Salvador je hospodársky vyspelý štát a väčšina územia je úrodná a teda aj poľn využívaná. I napriek ohromné vyrúbanie lesov za účelom získania poľnohospodárskej pôdy, nestačí Salvador uspokojovať jej veľký počet obyvateľov.

Salvador si drží svetové prvenstvo v produkcii tzv peruánskeho balzamu. Hlavným zdrojom príjmov tejto malebnej exotické krajiny je rastlinná výroba a to najmä cukrovej trstiny, kávy, kakaa a tabaku.


Pamiatky
Ruiny Tazumal sú považované za najzachovalejší a najdôležitejšie historickú pamiatku Salvádora a nachádzajú sa v Chalchuape. Pod názvom Tazumal sa označuje pyramída, v ktorej boli spálené obete.


Zvětšit mapu

V krajine sa nachádza viac ako 25 sopiek (Izalco, Lamatepec), ale činné osoby sú dnes len niektoré na juhu Salvádoru.
Kl�eov� slova t�to kategorie: Stredná Amerika, Salvador, exotickch destinac