https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Kuba

Kariibský ostrov Kuba je opravdový, ale malý raj na zemi a býva tiež označovaná ako perla Karibiku. kuba patrí medzi turisticky najzaujímavejším ostrovy v Karibiku.Štátne zriadenie: socialistická republika s vládou jednej strany
Hlavné mesto: Havanna (2 241 000 obyv.)
Rozloha: 110 922 km - je 16. najväčším ostrovom na svete)
Najvyšší vrchol: Pico Turquino (1 974 mnm)
Najdlhšia rieka: Rio Couto (250 km)
Počet obyvateľov: 11 236 790
Hustota obyvateľov: 102 obyv./km2
Územné členenie: 14 provincií a 1 zvláštnu oblasť - Isla de la Juventud
Úradný jazyk: Španielsky
Mena: kubánske peso a peso convertible (CUP, CUC)
Národnostné zloženie: Kubáncov 98%, Španieli, haitan
Náboženstvo: katolíci 40%, protestanti 5%, bez vyznania 5%
Urbanistika: 75,5%
Gramotnosť: 95,7%

Kuba (oficiálnym názvom Kubánska republika) leží na stejnojmeném ostrove v súostrovie Veľkých Antíl a je zároveň najväčším ostrovom tohto súostrovia. Kube patrí aj ostrov Isla de la Juventud a tisíce ďalších okolitých ostrovčekov. Na juhovýchode sa pozdĺž ostrova Kuba tiahne malebné pohoria Sierra Maestra, kdee nachádza aj najvyšší vrch ostrova kuba, vrchol Pico Turquino (1974 m n. m).
Zvětšit mapu

História

Kubu rovnako ako väčšinu Amerických štátov objavil K. Kolumbus. Od 16. bol ostrov kolonizované Španielov a to až do španielsko-americkej vojny v roku 1898. Spojené štáty v tejto vojne zvíťazili a mali Kubu pod svojou kontrolou až do roku 1959. V tomto roku vytvoril kubánsky revolucionár Fidel Castro jediný komunistický štát na americkom kontinente.

Za vlády Fidela Castra sa kuba význam spriatelil s komunistyckým Sovietskym zväzom as jeho pomocou dosiahla určitý spoločenského a ekonomického pokroku. S pádom sovietskeho komunizmu v roku 1991 však začala Kuba upadat.

Na čele Kuby, jedinej komunistickej krajiny v Karibiku stál do roku 2008 vodca revolúcie Fidel Castro (nar. 1926), ale od jari 2008 sa ujal vlády nad kubánskymi ľuďom Gen. Raúl Castro.Pamiatky
havana hlavné mesto Kuby, v ktorom sa nachádza malebné historické centrum (UNESCO) a je jedným z najzachovalejších miest v celej Latinskej Amerike. Nachádza sa tu aj medzinárodné letisko, ktoré je spojené s proslulým nositeľom Nobelovej ceny Ernestom Hemingwaya a nesie jeho meno.
Varadero je pôvodne malá dedinka, v ktorej sa vyrábala soľ. Dnes je tu najväčšie turistické letovisko na ostrove Kuba a nájdete tu najkrajšiu pláž dlhú asi 40 km.