https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Nikaragua

Geografia

Nikaragua je malebný exotický štát v severnej oblasti Strednej Ameriky. Tento nejrozlehlejší štát strednej Ameriky sa rozkladá medzi na severe ležiacom Hondurasom a na juhu s Kostarikou. Jej brehy obmýva na východe Karibské more a na západe Pacifik (Tichý oceán).


Stredom Nikarague prechádza pohorie Kordillery s početnými sopkami. Najvyšším bodom Nikarague je vrchol Mogotón (2438 mnm), ktorý vystaví v sopečné pohorie Cordillera Isabella na severe krajiny. Na juhozápade sa rozkladajú jazera Nikaragua, ktoré je so svojimi 8430km2 rozlohy tretím najväčším jazerom Latinskej Ameriky a kúsok severnejších druhej veľké jazero - Managua (1134 km2). Za týmito jazerami je pásmo asi 40 sopiek z ktorých niektoré sú stále aktívny a preto celá táto oblasť trpí častými zemetraseniami.

Smerom k pobrežiu Karibského mora sa povrch krajiny pomaly zvažuje až k bažinaté nížine pri pobreží Moskytů s porasty mangrovů . Vďaka týmto mangrovým lesy leží väčšina územia štátu pri pobreží Atlantického oceánu alebo pozdĺž riek San Juan, Coco či Río Grande.

Podnebie je tu tropické vlhké a vďaka tomu je tunajšia príroda veľmi bohatá na miestnu flóru. Východ Nikarague pokrývajú rozsiahle dažďové pralesy.Štátne zriadenie: republika na čele s prezidentom - Daniel Ortega (od 10. januára 2007)
Hlavné mesto: Managua (1 100 000 obyvateľov)
Rozloha: 129 494 km2 z toho 7% zaberajú vodné plochy
Najvyššia hora: Mogotón so svojimi 2 438 metrami nad hladinou mora
Počet obyvateľstva: 5,7 milióna obyvateľov (2007)
Hustota obyvateľov: 43 obyvatel/km2
Časové pásmo: -6hod.
Úradný jazyk: Španielsky
Mena: Nikaragujská Córdoba (NIO)
Rasové a národnostné zloženie: mestiço (69%), belosi (14%), černoši (9%), - iné - Indiáni, mulati, Zambia (8%)
Náboženstvo: rímskokatolícke (89%), evanjelické (5%), kmeňové náboženstvá (6%) urbanizácie: 62,9%
Gramotnosť: 65,7%


Zvětšit mapu

História

Nikaragua bola španielskou kolóniou a to až do 15. septembra 1821, keď vyhlásila samostatnot. O rok neskôr si novo vzniknutý štát podrobilo Mexiko a medzi roky 1823-1839 bolo územie Nikarague súčasťou Spojených stredoamerických provincií.

V roku 1979 došlo v Nikarague k politickému prevratu. Bol zvrhnutý diktátorský režim a moci sa chopili Sandinisté - bohužiaľ aj ako diktátori. Nikaragua je 2. najchudobnejšie krajiny amerického kontinentu a hned po najchudobnejšie Haiti.


Hospodárstvo

Nikaragua má obrovské zásoby zlata, striebra a medi, ktoré tvoria najväčší podiel na celkovej ekonomike. Ďalšie príjmy Nikarague pochádzajú zo spracovania poľných plodín ako je káva, bavlna, banány a cukrová trstina.


Blízke
Jazero Nicaragua je 3. najväčšie jazero v Latinskej Amerike. Jazero Nikaragua bolo kedysi dokonca prepojené s oceánom, ale vďaka tektonickým procesom sa tu vytvorilo nové pohoria a tak sa jazero Nikaragua oddelilo od oceánu. Na jazere sa nachádza 365 malých ostrovčekov tzv.Las Isletas a dokonca aj niekoľko vulkanických ostrovov (napr. Ometepe). Do dnes tu žijú unikátne sladkovodné žraloky, ktorí si zvykli na nové podmienky a vyvinuli sa v nový endemický druh.


Zvětšit mapu

Rivas je jedno z najzaujímavejších turistických miest, v ktorom prvá indiánske kmene založili svoje osady.
Masaya je ohromný vulkánový komplex, ktorý sa skladá z Kalder a kráterov.
Bohužiaľ aj dnes je v Nikarague 1 z 3 detí stíhané chronickou podvýživou a 20% z celkovej detskej populácie trpí ťažkou formou podvýživy!
Kl�eov� slova t�to kategorie: Stredná Amerika, Nikaragua, exotickch destinac