https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Cestovni informácie

Arabská republika Egypt sa rozkladá na rieke Níl, v severovýchodnej Afrike a malou časťou leží aj v Ázii. Jej západným susedom je Líbya, na juhu susedí so Sudánom a na severovýchode má egypt spoločnú hranicu s Izraelom. Sever Egypta je premytia vodami Stredozemného mora a východ morom Červeným. Egypt je všeobecne považovaný za kultúrne a politicky dôležitý štát Stredného východu.

Egypt je svetovo známy predovšetkým vďaka miestnym archeologickým nálezom starovekej civilizácie a niekoľkých svetovo presláveným monumentům ako je napríklad Veľká Sfinga, pyramídy v Gize, staroveké mesto Luxor, chrámový komplex Karnak alebo Údolí kráľov.


Hlavná turistická sezóna prebieha v Egypte po celý rok, ale najväčší nápor turistov tu býva v období medzi mesiacmi október a apríl. Jeden z dôvodov prečo navštíviť Egypt v tomto období je, že tu nie je také teplo ako v letných mesiacoch, kedy sa tu teploty vyšplháme až k 50 ° C. Nielen že je tu v zime príjemnú klímu, ale pre teplokrevné středoevropany je príjemné odskočiť si zo snehových vánice k moru o teplote takmer 24 ° C. Na strane druhej, komu nevadí vysoké letné teploty môže využiť cenovo výhodných ponúk cestovných kancelárií, ktoré poskytujú v tomto období zľavy.


Víza a colné predpisy


Egyptská arabská republika vžaduje pre vstup na svoje územie platné víza a pas s dobou platnosti najmenej šesť mesiacov. Vízum pre vstup do EAR si občania SR môžu dohodnúť na egyptskom veľvyslanectve v Prahe, alebo až na letiskách alebo v prístavoch Egypta. Všeobecne je ale lepšie mať pri sebe platné vízum už pri odchode z vlasti, pretože víza býva vyžadované už pri vstupe na palubu lietadla. Za vystavenie víza pre vstup na územie Egypta, ktoré platia tri mesiace a 30.dní po vstupe na územie Egypta sa platí cca 700,-kč.

Občania Českej republiky nemusia svoj pobyt hlásiť egyptským úradom, ako je tomu u iných štátov.


Adresa Veľvyslanectvo Egyptskej arabskej republiky


Pelléově 14, Bubeneč - Praha 6, 160 00
tel 224 311 506; fax: 224 311 157

Colné predpisy

Do Egypta je zakázaný dovoz jedla, pornografia, alkohol a samozrejme i zbraní alebo drog. Veľké množstvo liekov a iných podporných prostriedkov je podrobený režimu prísne kontroly a to hlavne pokiaľ ide o ich vývoz z Egypta. Vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe je prísne zakázaný a tvrdo potrestaný. V Egypte sú veľmi prísne sankcie za prechovávanie alebo dokonca predaj drog a tresty sa tu pohybujú v rádovo desiatkach rokov vo väzení alebo dokonca trest smrti.


Mena

Egyptská libra - 1 EGP = 100 piastrů je zákonným platidlom v malebnom afrického štátu Egypt. Výraz libra sa vu Egyptskej meny, podobne ako u mnohých ďalších dochoval z dôb britského impéria. Egyptská libra môžete tiež platiť na území Gazy, kde je platným zákonným platidlom izraelský šekel.

V Egyptskej arabskej republike v podstate neexistuje žiadny inštitút povinné smeny valút, ale rozhodne sa neodporúča meniť peniaze na ulici, potažmo na čiernom trhu . V Egypte nájdete veľké množstvo miest, kde si môžete valuty směnit (banky, súkromné zmenárne alebo v medzinárodných hoteloch).


Bezpečnosť - ženy

Budete-li do Egypta cestovať s priateľom či kamarátom, potom je rozhodne lepšie hrať zamilovaný pár. Egypští muži si potom nič nedovolí - iba partnerovi zloží poklonu a pochváli krásu a pôvab ženy, pretože v arabských krajinách je akým si hlavným poslaním života, a to založiť rodinu.

Ak však máte v pláne vycestovať do Egypta sama alebo s kamarátkou, musíte počítať s dotíravostí miestnych mužov. Egypťania majú podľa zásad islamu zakázaná koketovat s cudzou ženou, ale žena s cudzej krajiny je pre nich ideálne možností ako tieto pravidlá obísť. V takom prípade robte, že je nepočujete ani nevidíte choďte preč.

Majte teda na pamäti, že egypt je zami s islamskou tradíciou a preto sa vyhnite minisukním a výrazným výstřihům.


Zľavy pre študentov

Egypt ponúka veľkú veľa zliav pre študentov, a to pri hlavne pre vstup do múzeí, pamiatok a dokonca aj niektoré egyptské hotely. Na zľavu je potrebné sa vždy pýtať, pretože len zriedka kedy býva uverejnená.


Dôležité kontakty


Veľvyslanectvo Českej republiky
4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo
Tel.: 00202 3 7485531, Fax: 00202 3 7485892, Email: cairo (at) embassy.mzv.cz

Hasiči: 125 (v Alexandrii 120)
Polícia: 122
Ambulancia: 123
Turistická polícia: 126
Kl�eov� slova t�to kategorie: Egypt, Exotick dovolenka, exotika, exotiku, zitky, krajiny, destincie, Egypt, pyramdy, Gze, Sfinga, mastaby, faraon, Egypta, Sakkara, Sharm El Sheikh, Hurghada, Safaga, Makadi Bay, mora, ple, Taba, Dahab