Prvé egyptské pyramídy boli vybudované už v starovekom Egypte za čias vlády panovníka Džosera z 3. dynastie a výstavba pyramíd na území Egypta trvalo až do obdobia vlády prvého kráľa 18. dynastie Ahmose I. Na území Egypta sa pyramídy stavěli počas dlhých 1500 rokov a slúžili ako hrobky kráľov a neskôr aj niektorých významných manželiek alebo matiek týchto panovníkov. Žiadna pyramída nebola len samostatnou stavbou, ale vždy sa táto pyramída stala súčasťou rozsiahleho komplexu prepojených náboženských budov. Preto sa dnes nehovorí o jednej pyramíde, ale vždy sa používa výraz pyramídová kompolex. Každý z pyramídových komplexov mal vlastný architektonický plán a koncepčne sa od seba líšia, ale vo všetkých týchto komplexoch, okrem pyramídy samotnej, bol vybudovaný údolní chrám, zádušní chrám, vzestupně cesta a tzv satelitná pyramída.
Presný počet egyptských pyramíd nie je známy, ale do dnešného dňa ich bolo objavené 108 z ktorých niektoré sú polorozbořené, z iných zostali len základné kamene a niektoré boli rozobrané a kamene boli použité na výstavbu nových budov. V Egypte sa nachádza veľké množstvo pyramíd a iných archeologických unikátom, ktoré sú doložené písomnými prameňmi, ale doteraz neboli objavené alebo identifikované. Archeológovia a bádatelia sa domnievajú, že sa na území Egypta v súčasnosti nachádza asi 100 doposial nej pyramíd.
Pôvodne grécke slovo pyramída vyjadruje oheň, ktorý pyramida svojim tvarom pripomína. Plameň ohňa v podstate vytvára pyramídová tvar, ktorý je však v prípade pyramídy vytváraný niekoľkými stupňami, a preto výraz stupňová pyramída. Výraz pyramída môže pochádzať od slova PYRA, ktoré znamená hrob alebo pohrebné hranice. Egypťania pyramídy nazývajú slovom al-haram.
Pyramídy v Gíze sú nepochybne nejnámější, najlepšie zachované a ponúkajú úchvatný pohľad na jedny z najkrajších pamiatok Egypta. Po cala tisícročia boli uctievali a obdivována av dnešnej dobe sú zapísané na zozname medzi siedmich divy sveta. Pyramídové komplex v Gíze tvoria spolu so sfingu (telo leva a hlava faraóna), ktorá pyramídy v Gíze hlídá, úchvatný komplex starovekých egyptských stavieb z obdobia 2700 rokov pred Kristom.
Najznámejšie a najvyhľadávanejšie verejne prístupná Cheopsova pyramída (Veľká pyramída) je najväčší a najstarší z celého komplexu v Gíze. Po vstupe do temných chodieb tohto monument prostoupí každým návštevníkom duch starovekých dôb a vzduch je tu saturovaný špeciálne vôňou a energiou. Veľká Cheopsova pyramída je vzkutku majestátne skvost, ktorý fascinuje svojou mohutnosťou a architektonickou dokonalosťou už niekoľko milénia.
V Gíze sú k videniu aj ďalšie pyramídy. Pred prostřední Chefrenovou (Rachelovu) pyramídou kedysi býval zádušní chrám, ale dnes z neho zbyli už len rozbořené kamene. Najmladší a najmenší pyramída v Gize - Menkaureova je dost poškodená od vykradačů hrobiek. Tri malé pyramídy slúžili ako hrobky pre príslušníkov kráľovskej rodiny.
Svojím honosnými vzhľadom a úchvatnú mohutnosťou každého návštevníka zaujme svetoznáma Sfinga, ktorá má za úlohu strážiť celý pyramídová komplex. Svetoznáma Sfinga bola vytesané z jedného kusa kameňa a predstavuje ľudskú hlavu sa lvím telom.
V pyramídové komplexu v Gíze, hneď vedľa cheops pyramídy sa bolo zbudování Múzeum slnečné bárki, kde je k videniu jediná dochovaná "pohrebnú" loď . Ak aj po prehliadke pyramíd a múzeá nebudete mať úchvatných zážitkov dost môžete si deň sprijemnit potrebné projížďku na ťave alebo na koni po okolí.
V celom areáli pyramíd v Gize sú prísne zakázané pokusy o výstup na pyramídu a to z dôvodu ochrany pyramídy, ale iz bezpečnostného hľadiska.
Pyramídové pole pokračuje južne od Giza a nachádza sa tu aj najvýznamnejšia, 7km dlhé miesto (cca 15ha), s najstaršími Kráľovskými pohřebišti Egypta - Sakkara. V Sakkare sa nachádzajú dve najstaršie pyramídové hrobky Egypta a celého sveta - prvý egyptská pyramída Džoserova a druhá najstaršia pyramída Sechemchetova.
Sakkara má toho veľa čo ponúknuť. Jednou z mnohých unikátom je najstaršie pyramída Egypta a celého sveta - Džoserova stupňovitá pyramída. Džoserova pyramída bola ako prvá zbudování z vápenca a svoje meno zdedila po faraónov Džosera, ktorý si ju nechal vystavať. Múmie faraóna Džosera nebola príliš zachovalá a zbyli z nej našli len úlomky kostí a pokožky. V Džoserově pyramíde sa našlo na 40 tisíc kusov vzácnych kamenných nádob z bridlice, vápenca, dioritu a alabastru. Hneď vedľa stupňovitej pyramídy Džosera sa nachádza druhá najstaršia pyramída na svete - Sechemchetova pyramída, ktorá hoci bola nájdená nepoškodené jej útrob is múmií byli ukradeny.
V Sakkare sa vyskytujú aj mastaby hodnostárov. Mastaby sú hrobky na svoju dobu veľmi zvláštneho typu zvláštneho typu. Mastaby boli stavané s pálených tehál, základné pôdorys je štvorcový alebo obdĺžnikový a tvarom pripomína nízky komoly čtyřboký ihlan. V Sákkře sa nachádza veľké množstvo mastab a za zmienku určite stojí napr najznámejšie Mererukova mastaba, ktorá je tvorená 32 komorami. Ďalšími ohromujúcimi stavbami v Sakkare je aj úchvatná Idutinu Mastabu, ktorá bola tvorená z desiatich komôr a obdivovať nádherné a zachovalé Nástenné maľby je možné v mastabě Mechuově. Sakkara ponúka aj ďalšie mastaby ako je Kagemniho mastabu, Tetiho pyramídu, Ptahhotepova mastabu a Mastabu hodnostárov Ti.
Za zmienku stojí aj kultové miesto a cieľ mnohých pútnikov svätyne Serapeum s morovými hroby posvätných býkov.
< p> Necelé štyri kilometre od Sakkara sa nachádzajú pyramídy v Abusíru, ktoré sú žiaľ veľa poškodené.Mennofer je miesto, ktoré by nemal žiadny návštevník Sakkara vynechať, protže to bolo prvé mesto egyptských faraónov. Návštevník tu nájde významné múzeum, v ktorom sa nachádza kolos Ramesse II. Na proti múzeu sa nachádza Apiovo Tekutiny na balzamovanie centrum, v ktorom bola mumifikována posvätná zvieratá.