http://www.exoticka.sk - hlavní strana

Haiti

Ostrovný štát Haiti ponúka najkrajšie pláže nielen v Karibiku, ale v celom Atlantiku a je ako stvorený pre rozprávkovú exotickú dovolenku.Štátne zriadenie: republika
Hlavné mesto: Port-au-Prince (ca 753 000 obyvateľov)
Rozloha Haiti: 27 750 km2
Najvyšší vrchol: Chaine de la Selle (2 674 mnm)
Počet obyvateľov: cca 8 400 000 obyvateľov
Hustota obyvateľstva: 293 obyv./km2
Úradný jazyk: francúzsky, kreolština
Rasové zloženie: černoši (90%), mulati (9%), belosi (1%)
Náboženstvo: rímskokatolícke (80%), evanjelické (16%), ostatné (4%), približne 70% obyvateľov praktizuje kult voodoo, ktorý pochádza z V Afriky
Urbanistika: 31,6%
Gramotnosť: 55%

Geografia

Územie Haiti (tiež nazývaná "hornatá zem") zaberá západnú tretinu Karibského ostrova Hispaniola a tiež niekoľko priľahlých ostrovčekov v súostroví Veľkých Antíl.

Sever a juh území Haiti tvoria pohoria, ktoré zaberá asi 60% zemského . Na juhu Haiti sa rozkladá pohorie Massifde la Hott v ktorom sa nachádza hora Pic Macaya (2347m.nm). Z východu na západ sa tiahne horský masív - Massif de la Selle s najvyšším vrcholom Haiti, horou HaitiPic de la Selle (2674m.nm).


História

Do konca 18.století bolo územie dnešnej Haiti francúzska kolónií. Po vzbury otrokov roku 1804 vznikol na ostrove Hispaniola nezávislý štát Haiti, ktorý sa stal prvou nezávislou černošskú republikou na svete. Následkom vnútorných nepokojov a striedania vojenských diktatúr sa haiti prepadlo medzi najchudobnejšie štáty Strednej Ameriky.
Zvětšit mapu

Pamiatky
Port-au-Prince sa anchází dve najslávnejšie haitskej katedrály: Cathédrale de Port-au-Prince a de la Ste Trinité.
Cap Haitien sa nachádza na pobreží a ponúka niekoľko pevnosťou, z ktorých najznámejšie je pevnosť Citadelle.
Jacmel je významné centrum obchodu, v ktorom sa anchází niekoľko rôznych chrámov a známe je tiež vďaka tradícii woodoo kultu.
Parc National Macaya je najznámejší národný park na Haiti.


Vyberáme:

Články
Fotky
Karibik - Honduras -

Honduras je štát v Severnej Amerike a dotvára stredoamerický pevnine most. Susednými štátmi sú Guatemala, Salvador a Nikaragua. Jeho brehy obmýva z juhu azurové Karibské more v celkovej dĺžke 600 km a na západe obmýva 100km pobreží Tichý oceán. Administrativně sa Honduras člení na 18 departementov.

Až 90% rozlohy štátu Honduras zaberajú Kordillery, ktoré ukrývajú úzkej doliny a rozprávkové náhorné plošiny. Najviac vrcholy sa dvíhajú krajiny na západe a pri pobreží Karibiku. Na západnej strane Hondurase sa až k pobrežiu Tichému oceánu rozkladajú bažinaté nížiny.

Len 50km od východného pobrežia sa nachádza exotické súostrovie Bay Islands, ktoré je zložené z troch hlavných ostrovných destinácií Roatán, Guanaja a Utility a tiež niekoľkých menších ostrovčekov.

Celý clánek Honduras
Akčný zájazdy