https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Poloha a místopis

Dominikánska republika je relatívne malý štát ležiaci v Karibskom mori, rozkladá sa na východe ostrova Hispaniola v súostroví Veľké Antily a pôvodný názov pre túto oblasť bol Quisquaya. Jeho jediným susedným štátom je na západe územia štát Haiti , s ktorou má spoločnú hranicu dlhú skoro 400 kilometrov. Brehy Dominikánskej republiky sú omývaány zo severu Atlantickým oceánom a na juhu azurovám Karibským morom. Rozloha Dominikánskej republike činí 48 735 km2. Miestne obyvateľstvo čítá skoro 8 miliónov ľudí znichž väčšinu tvoria mulati, kreolové, černoši, belosi a asia. Takmer jedna tretina obyvateľov tohto nádherného exotického štátu je negramotná. Hlavným mestom Dominikánskej republiky je Santo Domingo a nejvyším bodom je vrchol hory Pico Duarte, ktorá ční do nadmorskej výšky 3175 metrov. Väčšinu Dominikánskej republiky pokrývajú horské pásma. Pozdĺž pobrežia sa tiahnu nížiny a miestne podnebie je subtropické vlhké. Priemerné teploty sa pohybujú od 16 do nočných teplôt, ktoré vo dne bežne prekračujú 30 ° C. V Dominikánskej republike je minimálny počet zrážok a jeho ročný dažďový úhrn činí cca 1500mm. Oblasť Dominikánskej republiky je často decimována hurikány.Zvětšit mapu

Místopis


Santo Domingo

Hlavným a zároveň najvýznamnejším mestom Dominikánskej republiky je Santo Domingo, ktoré bolo založené španielskymi kolonizátori a dobyvateľmi už v roku 1496. Santo Domingo je najstarším Európanmi založeným mestom na území Amerického kontinentu. Toto exotické mesto ponúka mnohé historické pamiatky, medzi ktoré patrí jadro starého mesta alebo pôvodné mestské opevnenie. Za zmienku tiež stojí aj dom Krištofa Kolumba, Múzeum jantáru a alebo miestnej zaujímavá kuriozita, v podobe presné repliky Washingtonskej budovy Bieleho domu. Zaujímavým miestom na výlet môže byť východne od Santa Dominga, malebná tzv "dediny umelcov" s názvom Altos de Chavon, kde okrem miestnej katedrály stojí za návštevu múzeum, miestnej galérie alebo staroveký amfiteáter. Medzi prírodné unikáty, ktoré rozhodne stojí za to vidieť patrí cez 15 metrov vysoká kvapľová jaskyňa "Los Tres Ojos" , ktoré je plná nádherných, veľkých stalaktity a stalagmity alebo miestnej pomerne rozsiahla botanická záhrada.


Destinácia Juan Dolio

Toto nádherné turistické stredisko s rozprávkovým korálovým pobrežím a romantickými plážami, plných exotických paliem, leží asi 50 km východne od hlavného mesta Dominikánskej republiky Santa Dominga . Toto miesto rovnako ako celý karibik je vhodné na potápanie a šnorchlovanie. V blízkosti tejto exotické lokality leží hlavné mesto Santo Domingo , prírodné rezervácie Haitises a alebo veľmi populárne výletné ostrovčeky Saona a Catalina .


Punta Cana

Exotické turistické stredisko Punta Cana sa nachádza na východnom pobreží Dominikánskej republiky a bezo sporu patrí k najkrajším oblastiam v Karibiku. Prekrásne dlhé biele pláže, nekončiace palmové háje a tyrkysové more plné rozmanitých koralových útesov, splní sny o exotické a pokojnej dovolenke v Karibiku.


Samana

Poloostrov Samana ležiace na severe Dominikánskej republiky je akým si kontrastom južnému pobrežiu a ponúka pannenské pláže a nekonečné palmové háje. Ideálnym miestom na výletu s tohto miesta je ostrovček Cayo Levantado.Aktívna dovolenka
Cabarete je malá víska, ktorá sa nachádza pozdĺž jednej z najkrajších zátok na severe Dominikánskej republiky a je vyhľadávaná windsurfery z celého sveta, pre svoje výjmečně podmienky, ktoré sú ideálne práve pre tento šport.
Playa Dorada je ďalším ideálnym miestom k aktívnemu odpočinku. Nachádza sa na severe Dominikánskej republiky. Oblasť ponúka veľké množstvo športových aktivít a miestne golfové ihrisko patrí kk najlepším v tejto exotickej krajine.
Puerto Plata leží len asi 5km od Playa Dorada na úpätí hory Pico Isabel de Torres, ktorá ční do výšky 793 metrov nad morskú hladinu a na ktorej vrchole je monumentálnej soche Krista po vzore Ria de Janeira. Puerta Plata je prístavným mestom, postavenom vo viktoriánskej štýlu a je známe pre miestne manifakrturní výrobu rumu. V meste sa nachádza letisko.
Ďalším zajímavím miestom Dominikánskej republiky je Sosua . Táto oblasť leží na severe ostrova a je vzdialené približne 15. minút jazdy od letiska Puerto Plata . Miestne zátoka ponúka mestskú pláž s možnosťou príjemného kúpania alebo potápanie.