https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Bali-ostrov bohov

Exotický ostrov Bali, tiež nazývaný "Ostrov bohov" sa zaraďuje medzi najväčšie, najpopulárnejšie a turisticky najnavštevovanejšie destinácie v Indonézii. Bali preslávili miestnej tanečníci, farebná hudba a umelecké remeslá.


Malebný ostrov Bali je súčasťou 5.000km dlhého pásu ostrovov, ktoré dohromady vytvárajú tzv Indonézske súostrovie linoucí sa od Austrálie, na východe až po Malajzii na západe. Bali je najzápadnejší ostrovom súostrovia Malých Sund a nachádza sa 8 stupňov južne od rovníka, asi 3km východne od ostrova Jáva.


Bali je jednou z 33 indonézskych provincií a jeho rozloha je pouhých 5632 km2. Hlavným mestom Ostrova bohov je na juhu leží mesto Denpasar.


Bali je ostrov sopečného pôvodu, ktorý je však ťažia veľmi úrodnou pôdou. Miestni poľnohospodári pestujú na prevažne terasovitých poliach ryžu. Miestne hory pokrývajú stred ostrova a tvoria ho v podstate samé vulkánmi, najvýznamnejšími sopečnými krátery je vrchol Natur s rovnomenným jazerom a posvätný Gunung Agung, ktorý je so svojimi 3142 mnm najvyšším bodom ostrova Bali. Aktívny vulkán Gunung Agung naposledy erupoval v marci 1963. Ďalším významným vulkánmi je BATUR, ktorý je tiež stále aktívny a asi pred 30 000 rokmi prekonal jednu z najväčších vulkanických udalostí na Zemi. V južnej časti ostrova zostupuje hory do do nížin, ktoré sú zavlažovanie mělkým riekami. Vodné toky na ostrove Bali sú suché v období sucha av období dažďov sa naopak zase rozlévají z korýt.


Jazyk a kultúra na Bali

Na ostrove sa hovorí balijštinou, čo je miestne nárečia, ktoré je odlišné od oficiálneho indonézskeho jazyka Bahasa Indonesia. Na ostrove Bali sa nachádza väčšina miestnej hinduistickej menšiny a ostrov sa tak stal jedinou hinduistickej oblastí v juhovýchodnej Ázii. Bohatý náboženský, ale aj kultúrny život zasahuje do všetkých oblastí života miestnych obyvateľov.


Na Bali sa nachádza viac ako 400 km rozprávkových pláží, ktoré občas prerušujú divoko rozeklané pobrežné skaly čeliace občasným ohromným příbojovým vlnami Indického oceánu. Jedným z turisticky zaujímavých miest je asi najvýznamnejšie morský chrám Tana Lot. Svätyne chrámu Tana Lot stojí na rozeklané skale, ktorú dookola obklopuje voda plná jedovatých morských hadov, tí majú chrám strážiť a chrániť. Asi 9 km od Klungkungu sa nachádza Netopieria jaskyňa zvaná Goa Lawah, ktorej stropy sú bydliskom tisícovek netopierov. Na západe, neďaleko ostrova Bali sa nachádza malý ostrovček MENJANGAN ktorého nádherné koralové útesy, azurové mora a tropické ryby preslávili medzi potápači z celého sveta.Indonézsky ostrov Bali ponúka fantastickú exotickú dovolenku s prekrásnymi panoramatickými výhľadmi na malebné ryžové políčka, romantická mestečká s umeleckými dielňami a sympatickým remeselníkov, prekrásne exotické tanečnice, náboženské a kultúrne slávnosti, spousty hinduistických chrámov, azurové more a biele pláže, fantastické a aktívny sopečné vulkánmi a ľudia, ktorí sú sympatickí a věčně usměvavý - toto všetko je Bali najznámejší a možno aj najkrajšie exotický ostrov v Indonézii, ktorý opradená legendami a dochovalými starobylými zvykmi ...