https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Sprievodca

Thajsko je konštitučná monarchia s vládnucim panovníkom kráľom Bhumibol Adulyadej, ktorý je deviatym kráľom - Dom Chakra. Thajský kráľ je najdlhšie vládnucim panovníkom na svete a doba jeho vládnutia je viac ako pol storočia. Thajským ľuďom je kráľ uznávaný ako posvätná hlava štátu, vedúci ozbrojených síl, fanúšik z budhistického náboženstva a ochranca viery - kráľ a kráľovská rodina v Thajsku sú nedotknuteľné. Thajsko je jedinou krajinou v juhovýchodnej Ázii, ktorá nikdy nebola pod nadvládou Európskej moci.

Hlavné turistické lokality Thajsku sú: Bangkok, ostrov Phuket, Chiang Mai, Krabi, Pattaya, Trat Ko Chang ...

Podmienky pre vstup občanov Českej republiky na území Thajska


K vstupu na území Thajska je potrebné mať platné vízum (vybavuje veľvyslanectvo Thajského kráľovstva v Prahe) a cestovný pas, s platnosťou, ktorá presahuje o 6 mesiacov dĺžku plánovaného pobytu. Po prílete do Thajska je možné získať tzv visa on arrival, čo je vízum platné na 15 dní a stojí cca 1 000, - báht. K žiadosti o vízum sa prikladá platný cestovný pas a jedna fotografie formátu 4x5 cm.

Peniaze


Thajská mena sa menuje baht (vyslovuje sa: "báť", skratka je THB). Približný kurz (marec 2009) je 1.631 THB za 1 korunu.
Thajská banka vydala bankovky v týchto nominálnych hodnotách: 20,50100500,1000. A mince v hodnote 1, 5 a 10 THB (Batu). Thajský báť sa potom ešte delia na drobnejšie mince, s ktorými doporučuji radšej neexperimentovat a nechávat je obchodníkom ako kuvért:)

Výmena peňazí


Väčšina dobrých hotelov vám směny peniaze na mieste, ale v podstatne horšom kurze. Odporúča sa meniť si peniaze priebežne, pretože bánk a zmenární je najmä v turistických oblastiach nepočítaně. Rovnako tak bankomatov, ktoré ale prijmam len medzinárodné platobné karty nájdete v Thajsku veľkú hromadu a výber z kreditnej karty je jednou z najvýhodnejších a nejjednoduší možnosťou ako prísť k hotovosti.

Ideálne obdobie na dovolenke v Thajsku

je od novembra do marca, ale niektoré oblasti Thajské republiky, ako je napr Pattaya sú vhodné celoročne. Thajsko je nádhernou krajinou iv období dažďov, ale je potrebné počítať s veľkou vlhkosťou vzduchu a početnými prehánkami.

Očkovanie a choroby


Na dovolenku v Thajsku nepotrebujete žiadne očkování.Zdravotní a nákazová situácia po ničivej vlne cunami v roku 2004 je úplne normálne a žiadne epidémie sa nikdy nevyskytli!

Bezpečnostná situácia


Len an málo miestach na svete sa budete cítiť tak bezpečne ako v Thajsku. Thajská vláda si uvědumunje výške štátnych príjmov s turizmu a veľmi pozorne dbá na to aby sa tu turista cítil dobre a rád sa opäť vracal.


Zvětšit mapu

Náboženstvo a kultúra


Thajsko je budhistická krajiny a preto je potrebné si uvedomiť určité odlišnosti a zachovávať úctu a dekorujú. Miestni obyvatelia sú dosť náchylní čo sa týka vzdávání úcty kráľovi a kráľovskej rodine a samozrejme nikomu neodpustí nevhodné správanie v chrámoch.
Hoci je theravádový budhizmus jedným z hlavných aspektov thajského správania a sebeuvědomění, prevažuje v južnom Thajsku vyznania islamu. Tak ako väčšina orientálnych kultúr, je v thajskom spirituálnym vzdelávania na prvom mieste úcta k predkom.

Opice


Opice sú v podstate vo všetkých ázijských krajinách jedným s posvätných tvorov a preto sa im nesmie ako koliv ubližovať. Bohužiaľ, tieto na prvý pohľad roztomilé opičky bývajú nebezpečnejšie ako ľudia. Je potrebné si starostlivo strážiť svoje veci, pretože na niektorých plážach sú opice schopné vynoriť sa z pralesa av nestráženom okamihu odcizit voľne položené veci.

Prostitúcia


V Thajsku, podobne ako v celej Ázii má toto najstaršie remeslo tisícročnou tradície a kultúru, s historickými koreňmi stenami siahajúcimi až do starovekej Indie a Číny. V Tahjsku sa prostitúcia, v podobe akú poznáme dnes, rozvinula v obdobia vietnamskej vojny a po tej s divokým nástupom zahraničných turistov. Prostitúcia je v Thajsku zakázaná, ale vládou tolerovateľná a kontrolované. Naozaj veľmi tvrdo je v Thajsku stíhaná detská prostitúcia, za ktorú hrozia tresty až na niekoľko desiatok rokov. Rovnako tak kuplířství je v Thajsku neprípustné a oprostituci v Thajsku možno všeobecne povedať, že keď ju nebudete hľadať, tak sa s ňou nestretnete.

Drogy


Thajská republika Netolerancia ani v najmenšom akékoľvek drogy. Pri prílete do Thajska je každý turista podrobne informovaný, že sú tu drogy prísne zakázané. Za porušenie tohto pravidla hrozí tresty vo výške niekoľkých desiatok rokov, až doživotie v miestnych veľmi nebezpečných väzniciach.

Colné predpisy


Od cla sú úplne oslobodené osobné veci, 200ks cigariet alebo 250 g tabaku alebo cigár a ďalej potom 1 l alkoholu alebo likéri. Od cla je tiež úplne oslobodené domáce elektronika, ktorá by však mala byť deklarovaná a nemala by byť použitá k ďalšiemu obchodovaniu.

Niekoľko rád:


- nikdy u seba nenoste väčšie množstvo peňazí a už vôbec nie všetku svoju hotovosť! Rovnako tak nosiť pri sebe kreditnej karty je určitý risk!
- Ak chcete mať čo sa finančnej hotovosti týka kľud, je najlepším riešením mať u seba cestovné šeky, ktoré je v prípade straty možné refundovať.
- Majte přisobě kontakt na helplinku vašu banky, aby ste mohli kedykoľvek zablokovať svoje účty.
- Pas a letenku sa odporúča uschovávať v hotelových trezoroch na recepciách
- Nech už cestujete kamkoľvek je dobré mať so sebou fotokópie všetkých dokladov
- Cestovné poistenie s poistením liečebných nákladov by malo byť samozrejmosťou či už cestujete do Thajska alebo kamkoľvek inam
- Zlato, šperky a drahé elektronika nie sú na dovolenke potreba
- Nikdy nedávajte najavo, že máte zhromaždenia peňazí. Skôr sa správajte úplne opačne.