https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Panama

Panama je miestom s nádhernými plážami a malebnými ostrovmi, ktoré je plné jazier, zaujímavých prístavov ale aj tropických dažďových pralesov s najrozmanitejšími exotickými druhmi vtákov a divej zveri.

Dnes je 29% rozlohy krajiny je chránené. Panamská vláda zriadila veľa národných parkov akými sú napríklad NP Coiba, NP Darien alebo NP La Amistad.

Cestovatelia tvrdia, že potápanie a pozorovanie vtákov a zveri žijúcich v Paname je jedno z najlepších na celom svete.Štátne zriadenie: republika na čele s prezidentom Martín Torrijos Espino
Hlavné mesto: Ciudad de Panamá / Panama (450 700 obyv.)
Celková rozloha: 78 200 km2 az toho 3% vodné plochy
Najvyšší bod: Volcán Baru (3475 m nm)
Časové pásmo: -5
Mena: Panamská balboa, americký dolár (PAB, USD)
Počet obyv.: 3 309 679 (2008)
Hustota obyvateľstva: 39 ob./km2
Jazyk: španielsky (úradný), anglický 14%; domorodé indiánske jazyky
Rasové a národnostné zloženie: mestiço (65%), černoši a mulati (13%), belosi (10%), Indiáni - Guaymas, Kuni, Emberi (8,3%), aziati (2% ), iné (1,7%)
Náboženstvo: katolícke (96%), evanjelické (2%), islam (2%)
Urbanistika: 56%
Gramotnosť: 90,8%

Podnebie

Podnebie malebně exotického štátu Panama je po celý rok relatívne horúce a vlhké, ale v západných horských oblastiach je podstatne chladnejšie. Na východné pobrežie Karibiku spadne v priemere 2500-4000 mm zrážok ročne, ale pobreží Pacifiku je výrazne suchší.


História a Panamskou kanál

Na území dnešnej Panamy boli ako prvý obyvatelia Indiáni, ale začiatkom 16.storočia začali celú strednú ameriku a teda aj územie dnešnej Panamy kolonizovať Španielski objavitelia. Už od roku 1502, kedy u brehov Panamy pristál Kryštof Kolumbus začali Španieli začleňovaním Panamy medzi španielskej kolónie.

Nezávislosť nad Španielskom dosiahla krajiny až v roku 1821 a roku 1903 vyhlasila samostatnosť od Kolumbia.
Zvětšit mapu

Pananama je strategické najužšia miesto v Amerike, ktoré oddeľuje Pacifik a Atlantik. Panama sa teda veľmi rýchlo stala miestom čilého tranzitného a obchodného ruchu. Ako prvý spájala oba oceány cesty, po tej ju nahradila železnica a začiatkom 70. rokov 19. storočia sa začal budovať aj Panamskej kanál. S napĺňaním dávneho sna všetkých námorníkov, budovať Panamskej kanál znamenalo přehrazení rieky Río Chagres priehradou, ktorá dala vzniknúť Gatúnskému jazeru.

Dielo Panamského prieplavu začala Francúzska Všeobecná spoločnosť mezioceánského prieplavu, ktorá vďaka ohromným nákladom spojených so stavbou Panamského prieplavu na začiatku 20. storočia zbankrotovali.

Panama bola tej doby súčasťou nezávislej Kolumbia. Táto zkutečnost sa nelíbila Spojeným štátom americkým, ktoré v krajine zinscenovali revolúciu, táto viedla k vyhlásení nezávislosti v roku 1903 ak prenesenia práv a záväzkov na stavbu kanála na USA.

Pri výstavbe železnice a neskôr aj Panamského prieplavu zahynulo ohromné množstvo robotníkov na následky malárie a žltej zimnice. I cez všetky útrapy bol kanál slávnostne otvorený v roku 1914 v dĺžke 81,6 km.

V dnešnej dobe je Panamskej kanál dôležitú tranzitného tepnou, ktoré skráti cestu medzi oceánmi až o niekoľko dní. Vďaka rastúcej lodnej doprave a novým gigantickým lodiam sa v poslednom čase začalo s rozširovaním kanála, ale aj cez určité obmedzenia čo sa veľkosti lodí týče je kanál stále v prevádzke.

Roku 1979 odovzdala správu nad prieplavom americká vláda Paname, ale až do roku 2000 si stále držala právo, kontrolovať prechodu lodí a vojensky ho brániť.


Geografia

Panama je malý exotický, ktorý leží v Strednej Amerike medzi Tichým oceánom a Karibským morom a dnes plne kontroluje a spravuje strategický Panamskej kanál. Jeho susedmi sú na juhu Kolumbie a na severe Kostarika.

Západná časť Panamy prestupuje pomerne vysokej vulkanické pohorie Cordillera de Veragua, v ktorom sa nachádza najvyšší vrchol Panamy - Volcán Baru (Chiriquí) s 3478 metrami nad morom. Veľkú časť územia zaberajú nížiny, na juhozápade je suchá Savana a vďaka tropické vlhkému podnebiu sú v tejto exotickej krajine tropické, vždy zelené lesy. Na východe Panamy sa tiahne takmer až k prieplavu horský masív Serrania de Tabasará. Po obidvoch stranách hôr, ktoré sa tiahnu v celej dĺžke Panamy sa rozkladajú pobrežné nížiny, ale na polostrove Azuero v južnej oblasti krajiny sa terén od opäť strmo dvíha.

Najvýznamnejším súostrovím patřící Paname je malebné Perlovej súostrovia v oblasti Panamským zálive.


Hospodárstvo

Panama je jedným z najviac ekonomicky bohatých štátov v strednej Amerike. Ekonomika Panamy je priamo zavysli na príjmoch z Panamského prieplavu.

Panama sa už niekoľko rokov stáva finančným rajom a priťahuje bankový sektor z celého sveta. Pod panamskou vlajkou je dnes eviduje viac ako 4000 lodí. Štvrtina populácie pracuje v poľnohospodárstve a to aj napriek tomu, poľnohospodárska pôda zaberá len 2% z celkovej rozlohy krajiny.
Zvětšit mapu

Blízke
Panamské kanál je dlhý 82km, ktorý spája Atlantik a Pacifik. Prvá loď takto gigantickým prieplav prepravilo roku 1914 a dnes je jednou z najvýznamnejších vodných ciest na svete.
Colón je druhým najväčším mestom Panamy, ktoré sa rozkladá na východnom, teda karibskom konci kanála.
Darien Gap riedko osídlená oblasť spájajúce Strednú a Južnú Ameriku, v ktorej sa rozprestiera Národný park charakteristický zaujímavú rôznosťou teréne. Nájdete tu pieskové pláže, skalanatá pobrežie, močiare, ale aj dažďové pralesy.
Bocas Del Toro je provincia Panamy, ktorá je najrýchlejšie sa rozvíjajúce oblasti cestovného ruchu a zahŕňa aj súostrovie 7 ostrovov. Oblasť bocas Del Toro je vyhlásenou potápačský lokalitou.
Portobelo je prístavné mesto a nachádzajú sa tu španielskej pevnosti, ktoré boli zbudování proti pirátom.
Kl�eov� slova t�to kategorie: Stredná Amerika, Panama, exotickch destinac