https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Cestovní informace

Cestovné doklady a víza : Na cestovanie na Srí Lankuzemě je potrebný platný cestovný pas s platnosťou dlhšou ako dva mesiace po ukončení plánovaného pobytu. Víza pre českú republiku sú udeľované zdarma po prílete na Srí Lanku a ich platnosť je poväčšinou jeden mesiac od začiatku pobytu. Cestujúci musia preukázať, že má na území Srí Lanky zabezpečené ubytovanie. Na tento účel postačí rezervácie v hoteli. Ďalej sa vyžaduje preukázanie dostatočného množstva finančných prostriedkov alebo šekov v minimálnej výške 30 USD na osobu a deň.
Mena: Srí Lánská mena sa menuje - Srí Lanky rupia (SLRs / LKR), ktorá je jedinou oficiálnou menou Srí Lanky. Na cestu na ostrov Cejlon sa odporúča ako mena americké doláre (USD), ktoré miestne banky a zmenárne bez problémov smeny. Väčšina miestnych hotelov a väčších obchodov príjmov i medzinárodnej platobnej karty. Najvýhodnejšie je meniť priamo hotové peniaze, ale bankomatov na Srí Lanke pribúda ... Dnešná približný kurz je asi 20Kč za 100 rupií.
Orientačné ceny: Na ostrovnom štáte Srí Lanke je ubytovanie a jedlo relatívne lacné. Obyčajné miestne jedlo stojí asi pol dolára a izba v niektorom s miestnych hotelov vyjde na 4 USD. Za zhruba 1000 korún sa môžete na Srí Lanke ubytovať v jednom z luxusnějších hotelov, jesť miestne pestrú stravu a dopriať si miestnych nadštandartných služieb.
Jednoduchý pokrm: 50-250 LKR (10-50kč)
nadštandardné pokrm / špeciality: 500-1500 LKR (100-300kč)
Fľaškované pivo: 80 LKR (16kč)
Podnebie: K návšteve Srí Lanka (Cejlon) vhodné celoročne. K návšteve západného pobrežia ostrova Cejlon je nejvhodější období medzi decembrom a marcom. Ak sa chystáte na východné pobrežie, ktoré omývajú vody Bengálského zálive sú najpríhodnejšom mesiaci k návšteve týchto destinácií máj až september.
Očkovanie: Do turistyckých oblastí Srí Lanky nie sú potrebné žiadne očkovanie, len sa niektoré odporúčajú a to hlavne proti malárii. Ak, ale mienite Srí Lanku preskúmavať na vlastnú päsť a spať v džungli, odporúčajú sa krom antimalariká, predovšetkým očkovanie proti žltačke a preventívne aj proti žltej zimnici a brušnému týfusu.


Zvětšit mapu

Dôležité: Na Srí Lanku je prísne zakázané dovážať indickú a pakistanskú mena, pornografiu a erotickú literatúru. Na Srí Lanku, rovnako ako kam koliv jinam je zakázané dovážať drogy.

Z ostrova Cejlon je ďalej zakázané vyvážať tieto artefakty a nerastné suroviny: zlato, striebro, drahokamy a polodrahokamy, platina, slonovina, starožitnosti, narkotiká, zbrane ani munícia, zvieratá ani rastliny.


POZOR vzhľadom k tomu, že v severnej časti prebieha občianska vojna, je táto oblasť ostrova pre cudzincov neprístupné.

Na ostrove sa jazdí vľavo a miestnej vodiči sú celkom bezohlední a nerešpektujú dopravné predpisy. Veľký pozor si dávajte na svoje osobné veci a peniaze, pretože sa tu pomerne dosť kradne.


Konzulát: Srí Lanka - Veľvyslanectvo republiky Srí Lanka
Malostranské nám. 271 / 2, 118 00 Praha-Malá Strana
Mobil: +420 602 211 411
Fax: +420 602 271 600
E-mail: consul@lanka.cz
Honorary Consulate of the Czech Republic
POBox 1626, 188, Vauxhall Street, Colombo 02
tel: +94-1-423578, 436723, fax: +94-1-447854
e-mail: colombo@embassy.mzv.cz