https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Dovolena v Mexiku-info

Mexiko sa nachádza na v južnej časti Severnej Ameriky a jeho územie pokrýva dve oblasti amerického kontinentu - na severe z časti Severnej Ameriky a na juhu oblasť Strednej Ameriky. Na severe susedí Mexiko so Spojenými štátmi a miestne hranice o dĺžke hranice 2 597 km, je jednou z najviac strážených hraníc na svete. Časť hraníc Mexika a USA tvorí rieka Rio Grande del Norte. Na juhu Mexiko susedí s Guatemalou a Belize.

Celková rozloha mexického územia je takmer 2 milióny km2 a po Brazílii a Argentíne, Mexiko je tretím najväčším štátom Latinskej Ameriky. Územie Mexika je v podstate tvorené mohutným polostrovom severoamerického kontinentu, ktorý sa tiahne až na polostrov Yucatán.

Dĺžka mexického pobrežia je skoro 10 000km. Na západe je Mexické pobreží premytia Pacifikom, na východe ho omývajú vody Atlantického oceánu, ale časť východného pobrežia omývajú vody Mexického zálivu a časť Karibiku.

Centrálne Ameriky zaberá Mexická plošina s priemernou nedmořskou výškou na severe 1500 a na juhu 2300 metrov. V podstate väčšina územia Mexika je pokrytá horami a Náhornom plošinami.


Najväčším pohorím Mexika je Sierra Madre, ktoré sa delia na západnej a východnej Sierra Madre. Južná časť Sierra Madre sa nazýva Sierra Volcanic Transversal a nachádza sa tu najvyššia hora krajiny - Citlaltepetl (Orizaba) s 5700 metrami nad hladinou mora.

Na juhu sa rozkladá pohorie Chiapas, ktoré je súčasťou Stredoamerického časti Kordillery. < / p>

Mexiko má pomerne málo riečnych tokov. Najväčší z nich je pohraničná Rio Bravo del Norte, ktoré je dlhé 3023 km. Jedna z významných riek je Pánuco (680 km), ktorá ústi do Mexického zálivu. Najznámejší mexickou riekou je nepochybne Rio Grande de Santiago (800 km), ktorá preteká najväčším mexickým jazerom Lago de chapala (1057 km2).
Štátne zriadenie: federatívna republika
Územné členenie: 31 Svazových štátov (tzv.estado) a jedna federálna oblasť (tzv.distrito federal)
Rozloha: 1 964 375 km2
Nepresahujúcim vrchol: Citlaltépetl (5636 m nm)
Počet obyvateľov: 106 202 903 obyvateľov
Hustota obyvateľov: 54,3 obyv./km2 (117.miesto)
Hlavné mesto: Ciudad de México alebo tiež jenom Mexiko (8 235 800 obyvateľov)
Ďalšie významu sídla: Guadalajara (2 245 000 obyv.), Monterrey (1 916 000 obyv.)
Úradný jazyk: Španielsky
Mena: Mexické peso (MXN)
Rasové a národnostné zloženie: mestiço (pôvodné Mayovia, Aztékovia) tvoria 75%, Indiáni 14%, belosi 10%, iní 1%
Náboženstvo: katolícke 89%, protestantské 6%
Urbanistika: 75,3%
Gramotnosť: 92%


Zvětšit mapu

História

História území dnešného Mexika siaha dlho do doby pred naším letopočtom a už vtedy tu žili veľmi kultúrne a vyspelej civilizácie. Okolo roku 300 nášho letopočtu sa na území Mexika začala presadzovať mayská kultúra, ktorá tu zanechala veľké množstvo stavieb akými sú miestne pyramídy a veľké kamenné komplexy. Veľký vplyv na architektúru a kultúru mali i Aztékovia, ktorí boli porazení španielskymi kolonizátori v 15. a 16. storočia.

Po táhlých rozporoch so Spojenými štátmi a občianskej vojne, bola roku 1867 vyhlásená samostatná republika. Samostatný štát Mexiko vznikol až v roku 1921.


Všeobecné informácie

Stredoamerický exotický štát Mexiko je jeden z ekonomicky najvyspelejších štátov v Latinskej Amerike

Celé Mexiko je postihované zemetraseniami a sopečnou činnosťou. Najznámejší sopku Mexika je posvätný sopečný vrchol Popocatépetl.

Najdôležitejšími časťami Mexika sú Mexické a Tolucké doline, ktoré patria medzi nejůrodnější oblasti v Mexiku a je tu aj najväčšia koncentrácia obyvateľstva.

Mexiku patrí krom ostrovčekov v blízkosti pobrežia i ďalšie významné ostrovy. v Tichom oceáne je to oblasť Revillagigedo / Ravil-Gigedo, ktorá zahŕňa ostrovy Socorro, Clarion, San Benedicta a Roca Partida. Ďalšie mexickej ostrovy a turistické destinácie v Tichom oceáne sú Islas María (Las Tres Marias), Guadalupe, Cedros, Ángel de la Guarda, Coronado, Rocas Alijos a Tiburón.

V Atlantickom oceáne sú to ostrovy a letoviská Carmen , Cozumel, Mujeres, Arrecife Alacran a mnohé ďalšie.

VYHĽADÁVANÉ rekreačnými oblasťami sú Cozumel, Mujeres v Karibskom mori.


Pamiatky a atrakcie
Acapulco - jedno z najznámejších a najnavštevovanejších miest v mexiku, ktoré ponúka nádhrné a proslavené pláže. Medzi najväčšie atrakcie Acapulcu patria tzv.divers - mladí muži, ktorí skáču z výšky 50m do úzkej priepasti v mori.
Cancún - najvyhľadávanejšie turistické letovisko a centrum, ktoré je plné mayských archeologických lokalít. Medzi turisticky oblýbené patria oblasti Coba, Palenque, Uxmal, ktoré ukrývajú archeologické vykopávky. Cichén Itzá je pyramídová komplex s najznámejším chrámom El Castillo. Chrám El Castillo je zasvätený v mene boha Kukulkána. Medzi ďalšie významné stavby patrí Chrám Jaguar a Chrám Tzompantli. Celý komplex je zapísaný zoznamu UNESCO.
Monte Albán - je architektonicky unikátny komplex obřadních budov. Budovy sú výjmečně tým, že žiadna zo strán ani jednotlivé uhly nie sú rovnaké. Steny sú zdobené pradávnými hieroglyfy.
Basaseachic Falls - 2. najväčšie vodopády na svete! väčšie už sú len Angel Falls vo Venezuele.
Chihuahua - slávna a veľmi dlhá trať, ktorá ponúka na 90 tunelov a 40 mostov. Trať vedie malebnými úzkymi kaňonmi, ale zdoláva aj nebezpečné a strmé útesy.
Najväčší folklórne slávností v mexiku je Oaxaca.
Kl�eov� slova t�to kategorie: Mexiko, kultura, mayov, maysk