https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Dovolenka na Jamajce-info

Jamajka je tretí najväčší ostrov v Karibskom mori a nachádza sa v soustrový Veľkých Antíl. Roku 1962 získala svoju nezávislosť nad Britániou-do tej doby bola Jamajka Britskou kolóniou.


Najvyšším bodom je vo východnej časti ostrova hora Blue Mountain Peak, ktorá vystupuje s ostrova do výšky 2256 mnm Nížiny sa nachádzajú na juhu krajiny a ich názov pochádza zo slova Xaymaca, čo v jazyku pôvodných obyvateľov (Indiánov Aravakov) znamená - krajina stromov a kvetov. Ostrov jamajka objavil Krištof Kolumbus v roku 1494 a do roku 1655 kedy sa stala britskou kolóniou, bola pod nadvládou Španielov.

jamajka je preslávená pestovaním marihuany, ktorú tu nelegálne pestujú vo vnútrozemí. Medzi najlukratívnejšie obchody patria v tejto malej ostrovnej krajine obchod s drogami, ale obrovský podiel tvorí i obchod z najdôležitejšie Jamajský surovinou - bauxit. Niekoľko miliónov dolárov ročne získa jamajka z cestovného ruchu, ale miestne obyvateľstvo je prevažne chudobné.


ostrovného exotický štát Jamajka je preslávená a tiež sa pýši zápisom do Guinessovej knihy rekordov ako štát z najväčšej koncentrácií kostolov na m2. Světově proslulý a gurmánov žiadaný je tiež vyhlášený jamajský rum (Gold, Appleton).


V nádhernej a exotickej Jamajke sa nachádza luxusné hotely, ktoré sú v blízkosti palmamy porasteným pobrežím, ktoré obmýva priezračne modré more Karibského mora.


Jamajka je rozdelená do nasledujúcich oblastí:
Montego Bay, vrátane turistických rezortov na sevoro východnom pobreží - Negril.
Oblasť everního pobreží, vrátane miest Falmouth, Ocho Rios a Port Antonio.
Hlavné mesto Kingston a južnej oblasti krajiny, vrátane Mandeville.

Kingston je hlavným mestom Jamajky a zároveň je to 7. najväčší prírodný prístav na svete. Nachádza sa tu centrum obchodu s širokou ponukou historických a kultúrnych pamiatok a atrakcií.

Montego Bay je 2. najväčšie mesto Jamajky. Oblasť Montego Bay býva nazývaná zátokou dobrého klímu alebo tiež hrubou zátokou. Dnes je miestny lodný prístav hlavným Kotvisko pre prepravcu cukru a banánov. V lete sa tu koná každoročný festival reggae.

Negril je skutočným exotickým rajom s ohromujúcimi bělostnými plážami a patrí medzi najobľúbenejšie destinácie Jamajky.

Na Jamajke sa rozhodne nudiť nebudete, pretože toho ponúka naozaj veľa ... Medzi jednu z najznámejších prírodných atrakcií ne ostrove sú rozprávkové vodopády na rieke Dunn, ktoré tu padajú do hloubly až 200 ma sú považované za Niagara Falls Karibiku. Medzi vyhľadávané patrí aj miestne nádherné jaskyne a jaskýň kompexy. Oblasť zvaná Runaway ponúka prekrásne pláže a vynikajúce podmienky pre potápanie alebo adrenalínový jazdu na koni.
Zvětšit mapu

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Hlavné mesto: Kingston (103 800 obyv., S aglomerácií 643 800 obyv.)
Celková rozloha: 10 991 km2
Počet obyvateľov: 2 731 832 (2005)
Hustota obyvateľstva: 249 obyv./km2
Úradný jazyk: anglický
Mena: jamajský dolár (1 jamajský dolár = 100 centov)
Rasové a národnostné zloženie: černoši (76%), mulati (15%), Indovia (1,3%), iné (7,7%)
Náboženstvo: evanjelické (56%), rastafarské (5%), rímskokatolícke (4, 9%), iné (34,1%)
Štátny sviatok: prvý augustový pondelok (Deň nezávislosti)
Gramotnosť: 85%
urbanizácie: 56,5%