Arabská republika Egypt sa rozkladá na rieke Níl, v severovýchodnej Afrike a malou časťou leží aj v Ázii. Jej západným susedom je Líbya, na juhu susedí so Sudánom a na severovýchode má egypt spoločnú hranicu s Izraelom. Sever Egypta je premytia vodami Stredozemného mora a východ morom Červeným. Egypt je všeobecne považovaný za kultúrne a politicky dôležitý štát Stredného východu.
Egypt je svetovo známy predovšetkým vďaka miestnym archeologickým nálezom starovekej civilizácie a niekoľkých svetovo presláveným monumentům ako je napríklad Veľká Sfinga, pyramídy v Gize, staroveké mesto Luxor, chrámový komplex Karnak alebo Údolí kráľov.
Hlavná turistická sezóna prebieha v Egypte po celý rok, ale najväčší nápor turistov tu býva v období medzi mesiacmi október a apríl. Jeden z dôvodov prečo navštíviť Egypt v tomto období je, že tu nie je také teplo ako v letných mesiacoch, kedy sa tu teploty vyšplháme až k 50 ° C. Nielen že je tu v zime príjemnú klímu, ale pre teplokrevné středoevropany je príjemné odskočiť si zo snehových vánice k moru o teplote takmer 24 ° C. Na strane druhej, komu nevadí vysoké letné teploty môže využiť cenovo výhodných ponúk cestovných kancelárií, ktoré poskytujú v tomto období zľavy.
Egyptská arabská republika vžaduje pre vstup na svoje územie platné víza a pas s dobou platnosti najmenej šesť mesiacov. Vízum pre vstup do EAR si občania SR môžu dohodnúť na egyptskom veľvyslanectve v Prahe, alebo až na letiskách alebo v prístavoch Egypta. Všeobecne je ale lepšie mať pri sebe platné vízum už pri odchode z vlasti, pretože víza býva vyžadované už pri vstupe na palubu lietadla. Za vystavenie víza pre vstup na územie Egypta, ktoré platia tri mesiace a 30.dní po vstupe na územie Egypta sa platí cca 700,-kč.
Občania Českej republiky nemusia svoj pobyt hlásiť egyptským úradom, ako je tomu u iných štátov.
Do Egypta je zakázaný dovoz jedla, pornografia, alkohol a samozrejme i zbraní alebo drog. Veľké množstvo liekov a iných podporných prostriedkov je podrobený režimu prísne kontroly a to hlavne pokiaľ ide o ich vývoz z Egypta. Vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe je prísne zakázaný a tvrdo potrestaný. V Egypte sú veľmi prísne sankcie za prechovávanie alebo dokonca predaj drog a tresty sa tu pohybujú v rádovo desiatkach rokov vo väzení alebo dokonca trest smrti.
Egyptská libra - 1 EGP = 100 piastrů je zákonným platidlom v malebnom afrického štátu Egypt. Výraz libra sa vu Egyptskej meny, podobne ako u mnohých ďalších dochoval z dôb britského impéria. Egyptská libra môžete tiež platiť na území Gazy, kde je platným zákonným platidlom izraelský šekel.
V Egyptskej arabskej republike v podstate neexistuje žiadny inštitút povinné smeny valút, ale rozhodne sa neodporúča meniť peniaze na ulici, potažmo na čiernom trhu . V Egypte nájdete veľké množstvo miest, kde si môžete valuty směnit (banky, súkromné zmenárne alebo v medzinárodných hoteloch).
Budete-li do Egypta cestovať s priateľom či kamarátom, potom je rozhodne lepšie hrať zamilovaný pár. Egypští muži si potom nič nedovolí - iba partnerovi zloží poklonu a pochváli krásu a pôvab ženy, pretože v arabských krajinách je akým si hlavným poslaním života, a to založiť rodinu.
Ak však máte v pláne vycestovať do Egypta sama alebo s kamarátkou, musíte počítať s dotíravostí miestnych mužov. Egypťania majú podľa zásad islamu zakázaná koketovat s cudzou ženou, ale žena s cudzej krajiny je pre nich ideálne možností ako tieto pravidlá obísť. V takom prípade robte, že je nepočujete ani nevidíte choďte preč.
Majte teda na pamäti, že egypt je zami s islamskou tradíciou a preto sa vyhnite minisukním a výrazným výstřihům.
Egypt ponúka veľkú veľa zliav pre študentov, a to pri hlavne pre vstup do múzeí, pamiatok a dokonca aj niektoré egyptské hotely. Na zľavu je potrebné sa vždy pýtať, pretože len zriedka kedy býva uverejnená.
Základné odlišností Egypta od európskych štátov, ktorú si veľká kopa turistov neuvedomuje fakt, že Egypt je islamskou republikou. Egypťania a celkovo všetky moslimské štáty, sú veľmi chúlostivé na niektoré vystúpenia, ktoré urážajú ich náboženské cítenie.
Egypťania sú veľmi konzervatívne a prísne čo sa týka európskeho štýlu obliekania. Je teda odporúča obliekať sa pokiaľ možno od dlhých nohavíc, pretože čím menej toho má človek na sebe, tým viac je nápadný a zároveň i doterne obtěžován. Mimo turistické lokality je lepšie koupati sa v tričku. Podmienkou pre vstup do miestnych kostolov a mešít je nevyhnutnosťou míti dlhé rukávy. V islamských krajinách, Egypta nevynímajúc, sa návštevníci musia vyvarovať aj vodene ženy za ruku a hlavne polibkům na verejnosti. V tejto súvislosti je potrebné upozorniť na vhodné obliekania hlavne u žien, ktoré často vedie k obťažovaniu zo strany egyptských mužov. ženy a dievčatá by sa mali vyvarovať nosenie krátkychCelý clánek Bezpečnostné odporúčania