http://www.exoticka.sk - hlavní strana

Salvador

Geografia

Salvador tiež Salvádor alebo Salvador je názov malinkaté exotické krajiny a výraz slová Salvador v španielčine znamená "Spasitel". Salvador je malebný prímorský štát, s tropickým podnebím, ktorý sa rozkladá v Strednej Amerike pri pobreží Pacifiku. Na severozápedě susedí táto malebná exotická republika so štátom Guatemala a na severovýchode so štátom Honduras, jeho brehy omývajú vody Tichého oceánu, z juhu lemuje 20-30 km široká pobrežná nížina.

Územie Salvádora je veľké približne ako Morava a so svojimi 5,8 miliónmi obyvateľov je tu najvyššia hustota obyvateľstva na celom americkom kontinente. Najvyšší bod Salvádora je masív Cerro el Pito so svojimi 2834 metrami nad hladinou mora, ktorý ční k nebesiam neďaleko honduraskej hraníc. Územie Salvádora je tvorené prevažne sopečnými pohoriami, väčšina sopiek je však vyhasla, ale na juhu krajiny sa môžete aj dnes stretnúť s ešte činnými vulkány.Štátne zriadenie: republika na čele s prezidentom Antonio Saca González (od 1. júna 2004)
Hlavné mesto: San Salvador (S aglomerácií 2 224 000 obyvateľov)
Celková rozloha: 21 040 km2a z toho 2% predstavujú vodné plochy
Najvyšší bod: Cerro El pital (2 730 mnm)
Najdlhšia rieka: Lempa (350 km)
Počet obyvateľov: 5 744 113 (2007)
Hustota obyvateľstva: 273 obyvateľa na km2
Časové pásmo: -8hod.
Jazyk: španielsky (úradný), nahuatl
Mena: americký dolár (USD)
Rasové a národnostné zloženie: mestiço (89%), Indiáni (10%), belosi (1%)
Náboženstvo: rímskokatolícke (92%), evanjelické (8%)
Urbanistika: 45,1%
Gramotnosť: 71,5%

Salvador vyhlásil svoju samostatnosť na španielskej kolónii 15. septembra 1821 a 2. februára 1841 vystúpil Salvador i zo spoločenstva Spojených stredoamerických provincií.


Salvador je najmenšia a najhustejšie osídlený štát v celej Strednej Amerike. Táto malebná exotická krajina je tiež centrom leteckej dopravy v Strednej Amerike a svoje medzipristátí tu majú lety do severoamerických miest ako Atlanta, Dallas, Houston, Los Angeles, Miami, New York a nebo třeba San Francisco.
Zvětšit mapu

Hospodárstvo

Salvador je hospodársky vyspelý štát a väčšina územia je úrodná a teda aj poľn využívaná. I napriek ohromné vyrúbanie lesov za účelom získania poľnohospodárskej pôdy, nestačí Salvador uspokojovať jej veľký počet obyvateľov.

Salvador si drží svetové prvenstvo v produkcii tzv peruánskeho balzamu. Hlavným zdrojom príjmov tejto malebnej exotické krajiny je rastlinná výroba a to najmä cukrovej trstiny, kávy, kakaa a tabaku.


Pamiatky
Ruiny Tazumal sú považované za najzachovalejší a najdôležitejšie historickú pamiatku Salvádora a nachádzajú sa v Chalchuape. Pod názvom Tazumal sa označuje pyramída, v ktorej boli spálené obete.


Zvětšit mapu

V krajine sa nachádza viac ako 25 sopiek (Izalco, Lamatepec), ale činné osoby sú dnes len niektoré na juhu Salvádoru.
Kľúčové slová tejto kategórie: Stredná Amerika, Salvador, exotických destinací


Vyberáme:

Články
Stredná - Maledivy - Úradný názov: Maldivská republika Rozloha: 298 km2 z toho zanedbateľné% vodné plochy Hlavné mesto: Malé Počet obyvateľov: 349 106 obyvateľov Prírastok obyvateľstva: 2,7% Hustota zlidnění: 1171 obyvateľov na km2 (10. štát na svete) Stredná dĺžka života: 65 (m), 63 (ž) Jazyky: divechi (maledivština) Náboženstvo: sunitští moslimovia Gramotnosť: 95,7% Mena: Mena Maldivská rufiyaa (Maldivská rupia) = 100 Laar (MRV). 1 USD = cca 12 rupií

Maldivy sú ohrommnou pavučinou viac ako 1200 ostrovov a ostrovčekov, ktoré sú rozsypaný v pod južnou časťou indického subkontinentu v Indickom oceáne. Z týchto 1200 exotických výčnelkoch z mora je v súostrovie Maldivami 202 ostrovov do dnes obývané pôvodnými obyvateľmi a 87 ostrovov bolo pretvorené na rozprávkovo-exotické turCelý clánek Maledivy

Akčný zájazdy