http://www.exoticka.sk - hlavní strana

Kostarika

Názov krajiny Costa Rica (Kostarika) znamená v doslovnom preklade "bohaté pobrežie".

Exotická Kostarika býva často a oprávnene nazýva Švajčiarskom Strednej Ameriky a je nepochybne jedným z posledných rajov na zemi. Ponúka takmer čtyřtísícové hory, nedotčené tropické pralesy, pobreží dvoch oceánov s nekonečne dlhými a širokými piesočnatými plážami, ktoré lemujú exotické kokosové pralesy.Štátne zriadenie: republika na čele s prezidentom Abel Pacheco (od 8. mája 2002)
Administratívne členenie: 7 provinciou
Celková rozloha: 51 100km2 z toho 1% vodné plochy
Hlavné mesto: San José (324 000 obyvateľov)
Počet obyvateľov: 4 016 173 (2005)
Hustota obyvateľov: 79 obyvatel/km2 - najväčšiu hustotu obyvateľstva je zaznamenaná v okolí hlavného mesta Kostariky San Jose.
Časové pásmo: -6 hodín
Iné významnejšie sídla: Alajuela (cca 180 000 obyv.), Cartago (cca 120 000 obyv.), Puntarenas (cca 99 250 obyv.), Limón (cca 69 300 obyv.)
Najvyšší bod: Chirripó Grande s 3810 metrami nad hladinou mora
Nejvýznamné rieky: San Juan, San Carlos a Tempisque
Jazyk: španielsky (úradný), anglický
Mena: Kostarický colón (CRC)
Rasové a národnostné zloženie: belosi a kreoli (87%), mestiço (7%), černoši a mulati (3%), aziati (2%), Indiáni (1%)
Náboženstvo: rímskokatolícke (89%), evanjelické (8%), iné (3%)
Urbanistika: 49,7%
Gramotnosť: 95%
Geografia

Kostarika (Costa Rica alebo španielsky República de Costa Rica) je štát v severnej časti Strednej Ameriky. Rozkladá sa medzi exotickú Nikaraguou a malebnou Panamou. Na západe obmýva brehy Kostariky Tichý oceán a na východe tyrkysové more Karibiku. Kostarike patrí aj čarovný exotický Kokosový ostrov a oblasť Chira v Tichom oceáne.

Takmer celé územie štátu Kostarika zaberajú tri sopečná pohoria, ktorá sa kontinuálne tiahnu od severozápadu k juhovýchodu skrz celé územie tejto malebnej krajiny. Toto pohorie, ktoré vyznačuje celkový ráz Kostariky sa menuje Cordillera. Centrálnej oblasti masívu Cordillera ukrýva 7 činných sopiek, akými sú napr: Irazú s 3452 metrami nad morom, Poás (2760 mnm) alebo vulkán Oros (1541 mnm). Medzi týmito aktívnymi vulkánmi sa v nadmorskej výške 1200 metrov rozkladá panvovej plošina - centrálna doline zvanej Meseta. Na tejto plošine žije väčšina obyvateľstva Kostariky. Najvyššou horou Kostariky je 3 820 metrov nad morom čnící hora Chirripó. Väčšia časť nížin V okolí oceáne s
e rozkladajú väčšinou nížiny, ktoré sú pokryté rozsiahlymi mokradí a bažina.

Viac ako tretina územia Kostariky je pokrytá dažďových pralesov a 10% územia dnes patrí chráneným územiam a národným parkom.
Zvětšit mapu

História

Prvýkrát bola Kostarika preštudovaná španielskymi objaviteľa v na začiatku 16. storočia a kolonizácia španielskymi objevitele sa uskutočnila už v roku 1563. Od tohto roku bola Korzika až do začiatku storočia 19.tého súčasťou Guatemaly. Neskôr bol tento rozprávkový exotický štát istú dobu aj súčasťou Mexického císárstva. V prvej polovici 19. storočia sa Kostarika spolu s ostatnými štátmi vtedajšej španielskej kolónie zjednotila v Únii stredoamerických štátov. Roku 1821 vyhlásila Kostarika nezávislosť ao pár rokov neskôr roku 1838 aj absolútna samostatnosť.

Kostarika je mieru milovným štátom a dokazuje to aj zkutečnost, že tu prebehla len jediná občianska vojna (roku 1948). Táto vojna trvala iba dva mesiace a jej dôsledkom bolo rozpustenie korzické armády, ktorá bola nasledované zmenou ústavy. Táto zmena, ktorá je platná od roku 1949, zakazuje vytvoriť štátu armádu ...

Na Kostarike je od začiatku 19. storočia pri moci demokratická vláda. Platí tu zákon, že každý muž a žena musia ísť v 18. rokoch svojho života k voľbám.


Hospodárstvo

Kostarika bola prvou Stredoamerického krajín, ktorá sa začala vo veľkom vyvážať banány a kávu do sveta. Tieto plodiny sú dnešných čias dôležitým exportným tovarom a veľkým zdrojom financií.

Táto roomantická republika vlastné veľké ložiská bauxitu, síry a rúd železa. Tieto suroviny však nie sú toľko využívajú ako ťažba zlata alebo striebra. Hornatý terén Kostarické krajiny poskytuje vynikajúce podmienky pre tvorbu vodných elektrární.

Malebná horská krajina, ktorá je rozložená po celom území Kostariky láka turistov, ktorí sa začínajú stávať dôležitou zložkou miestnej ekonomiky.


Pamiatky, národné parky a zaujímavosti
La Amistad International je národný park a zároveň najväčšia chránená oblasť Kostariky. Nachádza sa tu naádherná tropická vegetácia a veľké množstvo úžasne farebných vtákov a motýľov. Národný park La Amistad International je vyhľadávanou destináciou cestovného ruchu a tvorí veľkú časť príjmov Kostariky.
Tortuguero je nádherný národný park, ktorý sa rozkladá v rozprávkovo malebnej oblasti vodných kanálov a pralesa. Nachádza sa tu veľké množstvo exotických zvierat a obávaných krokodílov.
Monteverde je národný park, ktorý je plný závesných lán a mostíkov.
Oblasť Barra Del Colorado je najväčšia chránená rezervácia s divoko žijúcu zver v republike o celkovej rozlohe 92 000 ha.


Zvětšit mapu

Jazero Arenal je najväčším jazerom Kostariky a slúži ako zásobáreň pitnej vody. Voda v jazere je tiež hnacím motorom pre miestnu vodnú elektráreň.
Grecia je pozoruhodný železný kostol.
Kľúčové slová tejto kategórie: Stredná Amerika, Kostarika, exotických destinací


Vyberáme:

Články
Fotky
Stredná - Maledivy - Úradný názov: Maldivská republika Rozloha: 298 km2 z toho zanedbateľné% vodné plochy Hlavné mesto: Malé Počet obyvateľov: 349 106 obyvateľov Prírastok obyvateľstva: 2,7% Hustota zlidnění: 1171 obyvateľov na km2 (10. štát na svete) Stredná dĺžka života: 65 (m), 63 (ž) Jazyky: divechi (maledivština) Náboženstvo: sunitští moslimovia Gramotnosť: 95,7% Mena: Mena Maldivská rufiyaa (Maldivská rupia) = 100 Laar (MRV). 1 USD = cca 12 rupií

Maldivy sú ohrommnou pavučinou viac ako 1200 ostrovov a ostrovčekov, ktoré sú rozsypaný v pod južnou časťou indického subkontinentu v Indickom oceáne. Z týchto 1200 exotických výčnelkoch z mora je v súostrovie Maldivami 202 ostrovov do dnes obývané pôvodnými obyvateľmi a 87 ostrovov bolo pretvorené na rozprávkovo-exotické turCelý clánek Maledivy

Akčný zájazdy