http://www.exoticka.sk - hlavní strana
Honduras Geografia

Salvador tiež Salvádor alebo Salvador je názov malinkaté exotické krajiny a výraz slová Salvador v španielčine znamená "Spasitel". Salvador je malebný prímorský štát, s tropickým podnebím, ktorý sa rozkladá v Strednej Amerike pri pobreží Pacifiku. Na severozápedě susedí táto malebná exotická republika so štátom Guatemala a na severovýchode so štátom Honduras, jeho brehy omývajú vody Tichého oceánu, z juhu lemuje 20-30 km široká pobrežná nížina.

Územie Salvádora je veľké približne ako Morava a so svojimi 5,8 miliónmi obyvateľov je tu najvyššia hustota obyvateľstva na celom americkom kontinente. Najvyšší bod Salvádora je masív Cerro el Pito so svojimi 2834 metrami nad hladinou mora, ktorý ční k nebesiam neďaleko honduraskej hraníc. Územie Salvádora je tvorené prevažne sopečnými pohoriami, väčšina sopiek je však vyhasla, ale na juhu krajiny sa môžete aj dnes stretnúť s ešte činnými vulkány.

Celý článok Salvador
Kromě exotické dovolené nezapomeňte poznávat Česku Republiku a její zajímavosti. Spolu s portálem Megaubytko Vám rádi naplánujeme pobyt na Moravě, v Jeseníkách nebo na Lipně. Vyberte si ubytování Lipno nebo ubytování Jižní Morava . Budete příjemně překvapen kvalitou služeb a příznivou cenou. Rezervujte si ubytování přes MegaUbytko ještě dnes.

Honduras

Honduras je štát v Severnej Amerike a dotvára stredoamerický pevnine most. Susednými štátmi sú Guatemala, Salvador a Nikaragua. Jeho brehy obmýva z juhu azurové Karibské more v celkovej dĺžke 600 km a na západe obmýva 100km pobreží Tichý oceán. Administrativně sa Honduras člení na 18 departementov.

Až 90% rozlohy štátu Honduras zaberajú Kordillery, ktoré ukrývajú úzkej doliny a rozprávkové náhorné plošiny. Najviac vrcholy sa dvíhajú krajiny na západe a pri pobreží Karibiku. Na západnej strane Hondurase sa až k pobrežiu Tichému oceánu rozkladajú bažinaté nížiny.

Len 50km od východného pobrežia sa nachádza exotické súostrovie Bay Islands, ktoré je zložené z troch hlavných ostrovných destinácií Roatán, Guanaja a Utility a tiež niekoľkých menších ostrovčekov.Štátne zriadenie: republika na čele s prezidentom Ricardo Joest Maduro
Hlavné mesto: Tegucigalpa - 1,2 milióna obyvateľov (2006)
Rozloha: 112 492 km2
Najvyššia hora: Cerro Las Minas (2 849 mnm)
Jazyk: španielsky, indiánske dialekty
Časové pásmo: -6 hod
Mena: HONDURASKEJ Hoduraská lempira (HNL)
Počet obyvateľov: 6 975 204 (2005)
Hustota obyvateľov: 62 obyvatel/km2
Rasové a národnostné zloženie: mestiço (89,9%), Indiáni - Mayovia, Lence, Pipili, Payovia a i. (6,7%), černoši, mulati, Zambia (2,1%), belosi (1,3%)
Náboženstvo: rímskokatolícke (91%), evanjelické (2,6%), iné (6,4%)
Urbanistika: 43,9%
Gramotnosť: 76,2%
Honduras bol španielskou kolóniou a svoju nezávislosť dosiahol 15. septembra 1821.


Zvětšit mapu

Hospodárstvo

Honduras býva nazývaný banánovou republikou, pretože spolu s Ekvádorom, Kostarikou a Filipínami patrí k popredným vývozcom banánov na svete. Ďalším významným zdrojom príjmov je káva.

Pre miestne priemysel je tiež veľmi dôležité spracovanie mahagónového dreva.


Blízke
Copan - ja staroveké mesto v ktorom vznikll archeologický park, ktorý bol vytvorený z ruín mesta. Nejzachovalejším je Testament Kultur - dedičstvo mayských Indiánov.
Tegucigalpa - oblasť ktorá nikdy nebola podrobená zemetrasením a preto sa zse zachovalo mnoho tradičných stavieb a kultúr. Známy je aj miestne Mestský park - Concordia.
San Pedro Sula - nové letovisko a turistické stredisko v Hondurase, ktoré je významným centrom pestovania banánov.
La Ceiba - hlavný prístav pre export banánov
Pico Bonito - rozprávkový národný park. Chránená oblasť dažďových pralesov s veľmi vysokými zrážkami, nedostupnými strmými svahmi a početnými vodopádmi.

V Hondurase stále panuje nepokojné politická situácia.
Kľúčové slová tejto kategórie: Stredná Amerika, Honduras, exotických destinací

Hľadať dovolenku


O úroveň vyššie

:: Honduras ::


:: Honduras-počasie ::Vybrané foto

Stredná Amerika,Honduras,Honduras na Exoticka.sk - dovolenka v exotických krajinách lacno a bez rizika - ukázky fotek

Akčný zájazdy

Itálie