http://www.exoticka.sk - hlavní strana
Guatemala

Honduras je štát v Severnej Amerike a dotvára stredoamerický pevnine most. Susednými štátmi sú Guatemala, Salvador a Nikaragua. Jeho brehy obmýva z juhu azurové Karibské more v celkovej dĺžke 600 km a na západe obmýva 100km pobreží Tichý oceán. Administrativně sa Honduras člení na 18 departementov.

Až 90% rozlohy štátu Honduras zaberajú Kordillery, ktoré ukrývajú úzkej doliny a rozprávkové náhorné plošiny. Najviac vrcholy sa dvíhajú krajiny na západe a pri pobreží Karibiku. Na západnej strane Hondurase sa až k pobrežiu Tichému oceánu rozkladajú bažinaté nížiny.

Len 50km od východného pobrežia sa nachádza exotické súostrovie Bay Islands, ktoré je zložené z troch hlavných ostrovných destinácií Roatán, Guanaja a Utility a tiež niekoľkých menších ostrovčekov.

Celý článok Honduras
Kromě exotické dovolené nezapomeňte poznávat Česku Republiku a její zajímavosti. Spolu s portálem Megaubytko Vám rádi naplánujeme pobyt na Moravě, v Jeseníkách nebo na Lipně. Vyberte si ubytování Lipno nebo ubytování Jižní Morava . Budete příjemně překvapen kvalitou služeb a příznivou cenou. Rezervujte si ubytování přes MegaUbytko ještě dnes.

Guatemala

Malebný exotický štát guatemala sa rozkladá v severnej časti Strednej Amerike a jeho susedmi sú Belize, Salvádor, Honduras a Mexiko. Názov Guatemala pochádza od indiánskeho slová v reči miestneho kmeňa nahuatl - Cuauhtemallan. V preklade by to znelo asi ako miesto (krajina) obklopené stromy (lesy), pretože takmer polovicu tohto exotického štátu pokrývajú tropické lesy.

Sever krajiny tvoria roviny a mierne pahorkatiny, ktoré na východe prechádzajú do pohoria Maya Mountains . Od tud sa na juh sa tiahnu pásma Kordillery, ktoré zvierajú uzavretej kotliny a náhorné plošiny. Najvyšší bod Belize a celej Strednej Ameriky, sopka Tajumulco (4220m.nm), ktorá sa týči k nebesiam obklopená sopečnými kužele Sierra Volcanic.Štátne zriadenie: prezidentská republika na čele s prezidentom Alvaro Colom Caballero (od 2008)
Hlavné mesto: Ciudad de Guatemala / Guatemala (1 167 500 obyv.)
Rozloha: 108 889 km2
Najvyššia hora: Vrchol Volcán Tajumulco so 4 211 metrami nad morom
Časové pásmo: -6 hodín
Počet obyvateľov: 14 655 189 obyvateľov (v roku 2005)
Hustota obyvateľstva: 135 obyvately/km2
Jazyk: španielsky (60%) a 23 indiánskych jazykov z ktorých niektoré boli uznané za úradné
Mena guatemalského Quetzal (GTQ)
Rasové a národnostné zloženie: Indiáni (60%), mestiço (30%), belosi (5%), Zambia (3%), černoši (2%)
Náboženstvo: rímskokatolícke (80%), evanjelické (19%), iné (1%)
Urbanistika: 41,5%
Gramotnosť: 70,6%
Guatemala je bývalá španielska kolónia, ktorá si svoju nezávislosť získala 15. septembra 1821.

Hospodárstvo

Guatemala je poľnohospodárskom štátom a základ jej ekonomiky tvoria prevažne export kávy, cukrovej trstiny, banánov a bavlny. Rozvinutý je tu potravinársky priemysel av krajine sa tiež spracovávajú poľnohospodárske výrobky. Námorná doprava je sústredená v HONDURASKEJ zálive s najvýznamnejším prístavom Puerto Barrios.


Blízke


Zvětšit mapu

Guatemala City - najväčšie mesto v Centrálnej Amerike, ktoré je obklopené malebnými vrcholy aktívnych sopiek Acatenango a Pacava.
Tikal - je oblasť v ktorej sa nachádza najkrajšie pyramídy Mayov. Týchto architektonických skvosty je tu naozaj veľa a na šesť z nich môžete dokonca aj vystúpiť a pokochať sa nádherným výhľadom. Najvyššia pyramída má okolo 70 metrov, ale ta je najznámejšia pyramída I = The Great Jaguar, ktorá bohužiaľ nie je sprístupnená.
Kriminalita a očkovanie

Guatemala je žiaľ neslávne známa pre svoju vysokú kriminalitu. Celá oblasť Guatemaly je silne malarická, hrozí tu aj cholera apod Odporúča sa očkovanie antimalariká a povinné je očkovanie proti žltej zimnici.

Kľúčové slová tejto kategórie: Stredná Amerika, Guatemala, exotických destinací

Hľadať dovolenku


O úroveň vyššie

:: Guatemala ::


:: Guatemala-počasie ::Vybrané foto

Stredná Amerika,Guatemala,Guatemala na Exoticka.sk - dovolenka v exotických krajinách lacno a bez rizika - ukázky fotek

Akčný zájazdy

Itálie